ziekenzorg in de tweede helft van de vorige eeuw in De Rijp heeft voorgedaan. Hij put daartoe uit bronnen als de sociografie van Hoek, uit geschrif ten van Pieter Schuurman zowel als uit ontboezemin gen van Andries Tol in het Westfries. Belicht worden instellingen zoals de weeshuizen, de rol van de dia conieën, de Maatschappij tot Bevordc-i ing van de Nijverheid, het bestaan van de koloniën van weldadigheid zoals Frederiksoordj, Veenhuizen en OmmerschansBoeiende plaatselijke geschiedenis, zij het niet van de vrolijkste soort, levert de beschrijving op van het werk van de Vereniging tot Werkverschaffing aan Behoeftigen in De Rijp, die van 1870 tot 1899 heeft bestaan. Deze vereniging beheerde onder andere het zogenaamd "boethuis" in de Kerkstraat (waar heeft dat gestaan?) Eén van de "grote mannen" achter deze vereniging was de toenmalige burgemeester Simon Appel, die behalve het burgemeestersambt nog een heel aantal bestuurs functies bekleedde en derhalve door de goegemeente met de bijnaam "Tsaar Sijmen" was bedacht. Kaptein vermeldt ook waardoor de vereniging tot werkverschaffing enzovoort in 1899 ter ziele ging: het was het jaar van het tragisch einde van burge meester Appel, nadat hij van malversatie was beticht als directeur van "de Maatschappij". Tragisch, aangezien "het Schermereiland te rijk was aan touw en water om het misbruik van vuurwapenen aan te moedigen", citeert Kaptein. Het ziet er naar uit dat zijn scriptie over de ar menzorg in De Rijp eerlang als boek zal verschijnen. Geen vrolijk boek, dat is waar, maar wel een belang rijk boek over een stuk 19e eeuwse sociale dorps geschiedenis. En - bepaald ook niet van belang ontbloot - het wordt een interessant boek dat de - 39 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 21