HET JODENKERKHOF Wie zich regelmatig in het Gemeentelijk Archief te Alkmaar laat zien, stoot niet alleen via het besnuffelen van oude en vergeelde paperassen op interessante wetenswaardigheden, Hij wordt name lijk omringd door figuren, die zich met de curieuste onderwerpen bezighouden. Zo zat er laatst een man uit Brabant naast mij die, op het moment dat ik in een map dook met de naam "De Rijp" erop, tegen mij zei: "In dat dorp lag óók een jo denkerkhof! Na mijn beaming legde hij uit, dat hij een onder zoek deed naar alle jodenkerkhoven die er in Ne derland te vinden zijn. Het moeten er in het to taal wel 400 geweest zijn, waarvan er in deze buurt drie liggen, namelijk in Schoorl, Alkmaar en De Rijp. Natuurlijk vroeg ik door. Nee, niet dat er in deze plaatsen veel joden hebben gewoond. Het waren Portugese joden uit Amsterdam, die in de 17e eeuw wél een behoorlijke steen mochten bij dragen aan Amsterdams welvaren, maar geen toe stemming kregen - antisemitisme is niet alleen van deze tijd - hun doden daar te begraven. Ze kochten daarom overal in den lande afgelegen stukjes land op om er hun. gestorven medemens de laatste eer te kunnen bewijzen. Zo werd ook omstreeks 1600 door hen langs de Gouw het thans als "Jodenkerkhof" bekend staande stukje grond opgekocht en in gebruik genomen. Vrij intensief mag ik wel zeggen, want toen ca. 1730 de aanleg van een groot jodenkerkhof net buiten Amsterdam werd getolereerd, werden uit deze Rijper begraafplaats ruim honderd overledenen opgegraven en naar de Amsterdamse overgeplaatst. Het stukje land langs de Gouw kreeg vanaf die tijd een andere bestemming, hoewel de naam "Jodenkerkhof" nog voor vele Rijpers bekend in de oren zal klinken. j I-, - 36 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 18