Een jubileum in Graft, 1634-1984 Het is dit voorjaar 350 jaar geleden dat in Graft de zeevarende buidel werd opgericht. De redactie van de nieuwe Chronyke wil graag van de gelegen heid gebruik maken om dit aloude instituut eens voor het voetlicht te halen. Graft is een van de eerste plaatsen geweest die het initiatief nam tot oprichting van een dergelijk zeevarend fonds. Aanleiding tot de oprichting waren de activiteiten van de Duinkerker kapers, zeeschuimers van allerlei nationaliteiten die vanuit Duinkerken opereerden. De Duinkerker kapers vormden een geweldige bedrei ging voor de Nederlandse koopvaardijvloot; alleen al tussen 1626 en 1634 werden 400 koopvaarders ge kaapt. Opvarenden werden in gevangenissen geworpen en hun familieleden waren dan al spoedig aangewezen op liefdadigheid en kwamen ten laste van de armen- voogden. Van het voorstel aan de Staten Generaal om te komen tot een "generale compagnie van assurantie" is niets gekomen. Men was dus geheel op zichzelf aan gewezen om zich tegen deze gesel te weer te stellen en zo kwam men tot de oprichting van plaatselijke hulpverleningsorganisaties, de zeevarende fondsen, ook wel zeevarende beurzen of -buidels genaamd. Doel was het lot van de in Duinkerken of elders gevangen zittenden te verzachten, door voor de duur van de gevangenschap kostgeld te betalen en bij verlossing reisgeld. In het reglement van de zeevarende buidel van Graft werd het kostgeld op acht stuivers per dag gesteld. De benodigde gelden werden door de zeelieden bij eengebracht. In het oprichtingsjaar 1634 werd de contributie per varensgezel en per reis gesteld op dertig stuivers, later op een gulden. Ieder lid betaalde bovendien een inschrijfgeld, het z.g. op geld. Om gevangenschap te ontlopen trachtten vele - 32 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 14