De Vermaning van West-Graftdijk a Vraag eens een willekeurig Graftdijker van niet ouder dan 25 jaar, waar "De Vermaning" van West heeft gestaan. Tien tegen één dat het antwoord luidt: "ik weet het niet". Of misschien: "Je zult die van Oost bedoelen, want West heeft geen doopsgezinde kerk". Inderdaad, West-Graftdijk heeft geen doopsgezind kerkje. Niet méér. Maar dat was anders, vóór 1921. Tot in dat jaar konden de doopsgezinden van West- Graftdi jk kerken in hun eigen dorp. Ze deden weliswaar al sinds mensenheugenis samen met die van Oost met één en dezelfde "leraar" (dominee), maar beide Graftdijken hadden hun eigen "Verma ning", zoals doopsgezinde kerkgebouwtjes meestal werden genoemd. Die in Oost is er nog. En nog in gebruik. Die van West heeft gestaan ongeveer op de plaats waar nu Theun van den Beidt woont. Om wat preciezer te zijn: het kerkje stond tussen de huidige scheepswerf en het bij ouderen nog wel bekende garen- en bandwinkeltje van Barend Stam. Diezelfde Barend Stam heeft, toen in 1921 het kerkje bij inschrijving te koop werd aangeboden, het hoogste bod er op uitgebracht, namelijk 1205. Kennelijk uitgaande van de gedachte "buur man 's erf is maar eenmaal te koop". Toch werd Stam niet de eigenaar van de oude Vermaning. Hij wilde er namelijk zijn koeien in stallen. Dat kon bij de bestuurders geen goedkeuring verkrijgen. Het bestuur van de Doopsgezinde Gemeente West- Graftdijk heeft met enig sociaal gevoel misschien de koop gegund aan de plaatselijke gymnastiekver eniging "Sport Staalt Spieren". De gymclub kon slechts 716 neertellen voor het kerkje, maar de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1983 | | pagina 9