Enige gegevens over de molens van Graft. In het privilegeboek van Graft 1) is een contract van 24 mei 1619 opgetekend, dat gesloten werd tussen de regenten van Graft en Pieter Claesz Noppes, molenaar van de korenmolen. Het handelt over het maalloon en enige andere zaken. In dit contract wordt verwezen naar een ouder contract, n.1. met Louris Cornelisz in 1567. Dit is zeer vermoedelijk het contract, dat op de verdwenen bladen van het privilegeboek (de folia 50-84 ontbreken) moet hebben gestaan. Wel bewaard geble ven is een akte uit hetzelfde jaar (op bl. 116), waarbij de waarschappen van Noord- en Zuid-Schermer en de kerkmeesters van Schermer beloven de regenten van Graft niet meer lastig te vallen ten aanzien van het onderhoud van de korenmolen in Zuid- Schermer. Dit zou erop kunnen wijzen dat Graft vroeger meebetaalde aan de korenmolen te Zuid- Schermer, maar in 1567 een eigen molen kreeg. Graft vormde tot in 1607 met De Rijp een ambachts heerlijkheid. Blijkens de meting van 1583 2) waren er in de heerlijkheid twee korenmolens en een oliemolen. Eerst na 1730 beginnen de geschied bronnen v.w.b. de molens rijker te stromen. In dat jaar vond de grote uitverkoop van ambachtsheer lijkheden door de Staten van Holland plaats. Ook de ambachtsheerlijkheid "Graft, en Graftdijk met het Noordeind (van de Schermer)" werd geveild. Een dergelijke heerlijkheid bestond meestal uit een aantal recognities, zijnde jaarlijkse bedragen die aan de Staten betaald moesten worden ter er kenning van hun recht als souverein. Onder de Grafter recognities bevonden zich er vier ter erkenning van - 14 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1983 | | pagina 33