De Rijp-Amsterdam v. v. Het is in onze tijd een dagelijks weerkerende el lende met de wegverbinding tussen de hoofdstad en de plaatsen boven het IJ. In vroegere jaren ging die verbinding uiteraard grotendeels per boot. Teneinde er zeker van te zijn dat de schippers aan hun verplichtingen voldeden waren er strenge voor schriften opgesteld. Hiervan volgt een gedeelte uit een verordening van 30 juni 1688: "Dat op de andere dagen in de week namentlijk Son- dagMaandagDingsdagWoensdagDonderdag en Vrijdagsdes morgens ter agt uren een schuijt van Amsterdam na De Rijp zal varen. Dat ook schuijten die varen sullen tot gerij f van de koopluijden en passagiers intijts aan de kaaijen zoo tot Amsterdam als in De Rijp sullen moeten liggen. In voegen voorseijt continueel te varen elke schipper op sijn eijgen beurtbij open water en bequaam weer en wint. Ende zoo wie van ons op sijn regte beurt niet vaart, zal voort tot sijn andere beurt toe, in 't geheel niet op Amsterdam, nog vandaar mogen afvaren: maar zal de schipper die het sijn naaste beurt aan de manquerende schipper is, desselfsplaats in 't varen moeten waarnemen en zoo de in gebreken blijvende of niet gevaren sijnde schipper, voor sijn andere beurt, egter op Amsterdam of van daar quam te varen, soo zal desselfe schuijt een maant lang aan de ketting moeten leggen, ofte anders zoodanig verbeuren als schepenen na discretie zullen verstaan te behooren waarvan de executie bij de schout zal worden gedaan. Dit het Gemeentearchief te Alkmaar. Stukken betref fende de veerschippers, O.A. De Rijp no. 176. - 13 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1983 | | pagina 31