toegang tot de oude Vermaning te West-Graftdijk betrekking had. Een kopie in gemakkelijker leesbaar Nederlands is eveneens tevoorschijn gekomen tijdens een grote schoonmaak in het huidige kerkje te Oost- Graftdijk, enkele jaren geleden. Ook andere archief stukken hebben op de "verdwenen" Vermaning van West betrekking, zoals de rekeningen van leveranciers en ambachtslieden en de bijdragen van andere doopsge zinde gemeenten en particulieren voor de bouw van het kerkje in 1758. Die bouwkosten bedroegen 2734 guldens, 12 stuivers en 12 centen. De collecten en bijdragen beliepen 1826 guldens, 8 stuivers en 10 centen. Het tekort op de bouwkosten werd door middel van collecten weggewerkt. Zo bracht de collecte voor het bouwfonds tijdens de eerste preekdienst in het kerkje, op 3 december 1758, 192 guldens, 16 stuivers en 10 centen op. Waarlijk geen kleinigheid, in die tijd. De voorganger in die eerste dienst was Gerardus ten Cate Theuniszoon, leraar bij de Verenigde Doopsgezinde Gemeenten te West-Zaandam. Ook op 3 augustus van het volgende jaar, 1759, werd tijdens een preekbeurt van dominee Van der Os weer een bouwfondscollecte gehouden. Die leverde nog eens 141 guldens en 10 stuivers op. Blijkbaar zijn tussentijds nog meer van die collecten gehouden of schenkingen verricht, want eind 1759 stond nog slechts 212 guldens, 17 stuivers en 10 centen te boek als tekort op de bouwkosten. De boekhouding voor de stichting van het eigen vermaanhuis in West-Graftdijk in 1758 lijkt tamelijk compleet in het archief. Er zijn, op zwaar geschept papier en in soms fraaie, soms minder vlot leesbare handschriften, de rekeningen in te vinden van de diverse ambachts lieden en leveranciers van materialen. Uit één van die rekeningen blijkt dat van het totaal aan een der leveranciers verschuldigde bedrag van 356,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1983 | | pagina 15