broeders diakenen waren blijkbaar gevoelig voor het warme pleidooi wat het bestuur van "de gym" hield in de inschrijvingsbriefNamelijk dat het kerkje qua ruimte zeer tegemoet zou komen aan het toenemend aantal leden van de gymnastiekvereniging. Voorts dat het schoollokaal (in West) waar men oefende niet aan die groei tegemoet kwam en dat men het café Van Marle ("Vislust") als oefenlokaal vond indruisen tegen het belang van de vereniging. Zoals in de aanhef vermeld: vandaag zal men tevergeefs zoeken naar het voormalige "huis van samenkomst" van de Graftdijker mennisten. Het is spoedig in verval geraakt. Wellicht net zoals de gymclub, nadat een paar beste turners het dorp metterwoon hadden verlaten en daardoor de club van hun bindende kracht hadden verstoken. Een berichtje in "De Zondagsbode" anno 1928 (toen malig weekblad van doopsgezinden) maakte melding van de zeer vervallen staat van het voormalige kerkje en de mogelijk op handen zijnde afloop. Datzelfde berichtje maakte er gewag van dat deze West-Graftdijker Vermaning dateerde uit 1758 en dat ze was gebouwd ter opvolging van de eerdere Verma ning te West, die op 13 april 1758 was verbrand. Die oorspronkelijke Vermaning dateerde uit 1648, het jaar waarin de Vrede van Munster werd getekend ter afsluiting van de 80-jarige oorlog. Het archief van de huidige Doopsgezinde Gemeente Graftdijk (waarin West en Oost verenigd zijn) bevat stukken die op deze beide vermaar.huizen betrekking hebben. Het oudste stuk, uit 1688, is tevens het oudste archiefstuk van deze doopsgezinde gemeente. Het is een contract, in 17e eeuws handschrift, waarin de overpadregelirig is vastgesteld die op de 3 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1983 | | pagina 11