twijfeld door de afname van klandizie aan de Binnenhaven. Want na de ope ning van het Noordzeekanaal in 1876 verhuisden veel bedrijven en hun personeel uit het havengebied naar IJmuiden en Amsterdam. Intussen was de Keizerstraat een belangrijke doorgangstraat geworden, tussen het centrum met het treinstation en het groeiende oostelijk deel van de gemeente. En niet onbelangrijk de aanleg van de Keizersbrug in 1891. Want na de aanleg van de brug ont wikkelde de straat zich tot een drukke winkelstraat. Want waar veel mensen langskwamen vestigden zich winke liers. Dat moet het moment geweest zijn voor de firma Grunwald om een manufacturenzaak te openen aan de Keizerstraat (nu Beatrixstraat), nabij de Keizersbrug. De winkel had als naaste buren meesterschoenmaker Jan Duinker Jz. en aan de andere zijde bakkerij Verfaille, later bekend als de koekbakkerij van de Gebr. Pronk op de hoek met de Sluisdijkstraat. Het was een bijzonder pand voor die tijd, het had namelijk nog een verdieping boven de winkel. De winkelverkoop vond dus plaats op twee verdiepingen. De eerste verdieping werd bovenwin- kel genoemd. Daar was de herenkleer makerij gevestigd voor het maken van pakken. Met stoffen als blauw kamga- ren Serge en laken, zuiver wollen Engelse stoffen, zwarte drapé en dof zwart wollen Vincuna. En ook in deze zaak aan de Keizerstraat werden staatsloten verkocht, zoals dat ook dat gebeurde in de andere filialen. Koningstraat In de jaren 1920 had de firma drie zaken, twee aan de Kanaalweg en de derde aan de Keizerstraat. Totdat de krant in november 1927 schreef dat: "Naar wij vernemen zijn door de fa. I. Grunwald aangekocht de percelen Koningstraat 103-105-107-109. Met de bedoeling aldaar een groot modern winkelhuis te vestigen, waarin de ver schillende zaken van genoemde firma zullen worden ondergebracht. Wan neer straks het winkelhuis zal verrezen zijn is de Koningstraat weer een flinke stap verder in de richting van winkel straat. We hopen dat ook het uiterlijk van dit winkelhuis zal bijdragen tot verfraaiing van deze straat Het nieuwe pand nabij het Konings plein werd 18 september 1928 geopend. Een werkelijk prachtig architecto nisch gebouw naar een ontwerp van architect J.J. van der Leek, gebouwd door aannemer Boerdijk. "De vele uitstalkasten waar het publiek rondom de etalages kan lopen zijn een grote attractie. Het perceel wordt centraal verwarmd. Een zaak van deze bouw, van deze opzet, was tot nu toe iets ongekends in het noorden van Noord Holland. Het pand naast het postkan toor aan de Kanaalweg is verlaten. De Kanaalweg behoorde tot de drukke verkeerscentra. Thans is alle verkeer daar vrijwel verdwenen en voor een zakenman was verplaatsing naar een centraal verkeerspunt een allereerste eis. De firma Grunwald heeft dat begrepen en bijtijds de bakens verzet. Moge het haar in het nieuwe huis goed gaan. Het gebouw Keizerstraat 116 wordt volgende week uitsluitend inge richt voor herenconfectie en kinderkle ding", aldus de krant. De woning achter de zaak, Prins Hen driklaan nummer 2, werd woonhuis van de familie. Het bestaan van de win kel aan de Koningstraat was echter van korte duur, mede door het overlijden van vennoot David Grunwald in 1935. Er volgde een grote opheffingsuitver koop, het perceel was te koop of te huur. Confectiebedrijf Bischoff had interesse. Op 27 maart 1936 opende kledingmagazijn Bischoff haar zaak in het pand aan de Koningstraat. Het was het 23e filiaal in Nederland. Het hoofd kantoor was in Zaandam gevestigd, de confectie werd voornamelijk vervaar digd in eigen fabrieken. In 1966 ver huisde de modezaak van de Koning straat naar een nieuw pand aan het Julianaplein, tussen de Hema en Albert Heijn. Omstreeks 1970 begon de ach- Vanaf het Koningsplein gezien stond de winkel aan de rechterzijde als eerste pand vooraan in de Koningstraat. De familie Grunwald verloochende hun Joodse aftomst niet, op de winkelgevel zijn Davidsterren als symbolen aangebracht. none KONINGSTRAAT 4 KEIZERSTRAAT 122 LCDtmLQ KO/WCSTPMT DAMESCOMFECTIE rnnltil Li/iccrac STorrc/i AFDEELING DAMES- EN KINDERCONFECTIE Mantels, Japonnen, Pelterijen Damesstoffen, Manufacturen Bedden, Dekens Den Helder bij het Koningsplein Indische Uitrustingen voor Dames AFDEELING HEERENKLEEDING NAAR MAAT Heeren-, Jongens- en Kinderconfectie W e r k m a nsgoederen Den Helder Indische Uitrustingen voor Heeren 9

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 9