orthodox levende man, die zich ver diepte in de Joodse traditie. In 1861 haalde hij de akte "Israëlitisch gods dienstonderwijzer de laagste rang" Hij kreeg de bevoegdheid van gods dienstonderwijzer in bij-kerken en van ondermeester op alle Israëlitische godsdienstige scholen. In 1897 ont ving hij van de opperrabbijn de titel chower, een Joods-religieuze eretitel. drukte van karren en geroep van lossers en voerlui. En vanaf de kade aan de Binnenhaven vertrok dagelijks de drukke passagiersboot naar Alkmaar en Amsterdam visa versa. Kortom, er was voldoende reuring en drukte in de nabijheid van Grunwalds manufactu renzaak. In een van zijn eerste adver tenties maakt hij reclame voor bever, baaien, witte en gekleurde flanellenstof- De winkel aan de Kanaalweg is herkenbaar aan de witte luifels, rechts het statige postkantoor. De panden stonden tegenover de Kerkgracht ter hoogte van de Petrus en Pauluskerk. Dat Isak Grunwald en Leentje Schrijver zich aan de Binnenhaven konden ves tigden kwam zeer waarschijnlijk door financiële hulp van Meijer Schrijver, de vader van Leentje. Hij was eigenaar van diverse panden en vleeshouwer (slager) aan de Binnenhaven. En had waar schijnlijk met zijn slagersbedrijf een klein kapitaal bijeen verdiend. Want aan de Binnenhaven was veel bedrijvigheid en handel. Dat werd versterkt door de opening in mei 1847 van de Anker- parkbrug, die een vaste verbinding gaf van de Binnenhaven naar de Buitenha ven. De Binnenhaven bestond uit voor name woningen, winkelhuizen, kleine huisjes, pakhuizen, logementen en kof fiehuizen. Er lagen altijd wel kolensche pen uit Engeland en schepen met hout ladingen uit Scandinavië en uit Riga, de havenstad van Letland. Dat gaf veel fen en andere manufacturenartikelen. Vanaf het jaar 1867 ging Grunwald in zijn winkel ook staatsloten verkopen. Kanaalweg Op 18 november 1886 koopt vlees houwer Meijer Schrijver een woon huis met erf aan de Kanaalweg num mer 74, kosten ƒ2386,- gelegen naast het postkantoor, aldus de koopakte. De volgende dag verklaart hij in een notariële akte: "Zijn op gisteren gekocht perceel te (Den) Helder te heb ben gekocht voor Isaac Grunwald". Op deze wijze breidde Isak Grunwald, met hulp van zijn schoonvader, de firma uit met een tweede manufactu renzaak, nu aan de Kanaalweg. In die tijd een straat met middenstanders en veel verkeer omdat het doorgaansweg was tussen de Ouwe Helder en het centrum. En niet onbelangrijk, door de nabije aanwezigheid van het druk bezochte postkantoor. Een jaar later werd de zaak geopend. In de adver tentie van oktober 1887 stond: "Ondergetekenden hebben de eer het geachte publiek te berichten dat zij eerstdaags hun Magazijn 'De Zon' in manufacturen, garen, band en mode artikelen zullen openen. Aanbevelend Grunwald co, Kanaalweg naast het postkantoor". Hier werd voor het eerst de naam 'De Zon' als firmanaam gebruikt. In 1912 werd een paar hui zen verder op nummer 71 een tweede filiaal aan de Kanaalweg geopend, gespecialiseerd in dames- en kinder kleding. Dit nadat negen jaar eerder ook al uitbreiding van een winkel aan de Keizerstraat plaatsvond. Het winkelhuis aan de Keizer straat Op 15 oktober 1902 schreef D. Grun- wald wonende aan de Kanaalweg 74 aan burgemeester en wethouders: "Edelachtbare Heren, verzoekt beleefd vergunning tot het bouwen van een nieuw winkelhuis aan de Keizerstraat alhier volgens bijgaande tekening, en het plaatsen van een tijdelijke afschutting van bedoeld perceel van zes meter langs de weg gemeten". De gemeente bouw meester antwoorde op 22 oktober geen bedenking te hebben. Met bijgaande tekening werd het ontwerp van archi tect Simon Krijnen bedoeld. Een bekend stadsarchitect met vele bijzon dere en beeldbepalende bouwwerken. Waaronder het monumentale winkel pand van Nijpels aan de Spoorstraat en de Woningstichting woningen in Tuin dorp en de Van Galenbuurt. "Maandagavond 30 maart 1903 ope ning van het manufacturen, bedden, dekens en mantelmagazijn 'De Zon Keizerstraat bij de Keizersbrug. Beleefd aanbevelend I. Grunwald". Aldus de advertentie in de Helderse Courant. Een maand eerder ging de winkel aan Binnenhaven 24 dicht, na een grote leegverkoop. De sluiting kwam onge- 8 (anaa/weg met Postkantoor. Den Helder.

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 8