Beatrixstraat 92 v/h Keizerstraat 122 Het Grunwald-pand Rens Schendelaar Den Helder maakte in de negen tiende eeuw een ongekende groei mee. Voornamelijk door de ont wikkeling van de haven en de Rijkswerf en na het graven in 1824 van het Noord-Hollands Kanaal. Dit kanaal maakte de stad door voerhaven voor de schepen bin nendoor naar Amsterdam. De bevolking nam toe van 5489 inwo ners in 1830 naar 11564 inwoners in 1850. Dat was meer dan een verdub beling in twintig jaar. Veel gezinnen kwamen voor werk naar Den Helder. Ook David Izak Grunwald (geboren 1787 te Nieschwitz in Rusland) en zijn vrouw Clara Daniel Cohen ves tigden zich er in 1844 met hun acht kinderen, komende vanuit Den Bosch. Als beroep staat David Izak in het Helders bevolkingsregister inge schreven als koopman en venter in manufacturen. Eerder in Oldenzaal en in Den Bosch was hij boekbinder en Israëlitisch meester en voorzanger in de synagoge. Zijn vrouw Clara (Klaartje) Daniel Cohen (1805-1884) was afeomstig uit een Joods Olden- zaalse koopmansfamilie. Het gezin woonde in de Ouwe Helder in de Wachtstraat nummer B72 en in de Middenstraat D229. De familie was sterk betrokken bij de Joodsgemeen schap in Den Helder. David Izak speelde er een voorname rol. Zo heeft hij onder andere belangrijk bijgedra gen aan de oprichting in 1860 van Talmoed Thora waar kinderen onder wezen werden in de Thora, het heilige boek van de Joden. Hij overleed 29 september 1867 te Den Helder. In de overlijdensadvertentie wordt hij oud leraar der Israëlische gemeente genoemd. Verder luidde de liefdevolle tekst: Wat ik en mijn kinderen in hem verliezen zullen zij die hem van nabij gekend hebben het best kunnen beseffen'. Zijn vrouw Clara Cohen overleed 27 december 1884, beiden liggen begra ven op de Joodse begraafplaats te Den Helder. Aan de Binnenhaven Oudste zoon Isak Grunwald, beroep koopman, huwde de Helderse Leentje Schrijver. Dochter van Meijer Abra ham Schrijver, beroep vleeshouwer aan de Binnenhaven, en van Sara David van Emden. Leentje was weduwe van Mozes Loonstein (1863 begraven te Muiderberg) het echtpaar had een dochtertje, Marianne. Isak Grunwald en weduwe Leentje Schrijver huwden 30 november 1865 te Den Helder. Zij vestigden zich aan de Binnenhaven op nummer 24 (oude nummering). En begonnen daar een bescheiden winkel in manufacturen onder de firmanaam I. (Isak) Grun- wald. Het pand bevond zich aan het einde van het eerste huizenblok gezien vanaf de Nieuwe Brugstraat. Het was het derde pand vanaf de hoek van de doorgang (voormalige Brood- steeg) naar de Achterbinnenhaven. Het echtpaar Grunwald - Schrijver kreeg 11 kinderen. Isak was naast koopman evenals zijn vader een De Binnenhaven in circa het jaar 1900. In het vierde pand van links (dubbele hoge woning) vestigde Isak Grunwald zich met zijn eerste manufacturenwinkel. 7

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 7