Limietpalen Jan van Tongeren In oktober 2018 vond oud regis- terloods Nico Dirks tussen het fort Erfprins en de Abel Tasmanstraat een oude steen. Het was bij het uitbaggeren van de sloot ver plaatst. Er staan volgens hem nog meerdere van deze palen rondom het fort. Ook vond hij een gelijk soortige steen langs de Bedekte Gemeenschapslinie tegenover het Noordwest Ziekenhuis. Hij vroeg zich af wat de betekenis van de palen is. Bij de wet van 16 november 1814 (St.b l. no. 106) werden bepalingen vastgesteld omtrent "de militaire 's Lands gronden en gebouwen" enz. In artikel 2 van die wet werden in het algemeen voorschriften gegeven voor het bepalen der limieten van 's Rijks vesting- en verdedigingswerken en militaire eigendommen. Om de Rijks Militaire gronden zicht baar in het terrein te markeren wer den vanaf 1840-1845 1 grenspalen (ook wel limietpalen) rond bestaande militaire terreinen geplaatst. De afoa- kening vond plaats krachtens de "Wet Begrenzingen van 's Rijks militaire gronden" Het zijn dus militaire grens palen die de grens aanduiden tussen het eigendom van het toenmalige Ministerie van Oorlog en de eigen dommen van de gemeente. Waar de terreingrens een hoek maakte (op de in- en uitspringende hoeken), werd een grenspaal geplaatst. Op de lange rechte stukken werden de limietpalen om de 125-150 meter geplaatst. De hardstenen palen kregen zowel op de bovenkant als op één van de zijden een letter met getal ingebeiteld. De aangebrachte inscriptie bestaat uit de hoofdletter 'O' 2 met een volgnummer in Arabisch-Indische cijfers. Het nummer 1 staat meestal bij de toe gang van het verdedigingswerk of de noordpunt ervan en zijn de limietpa- len met de wijzers van de klok genummerd. Bij elk fort of werk begint men opnieuw met nummeren. Deze nummers correspondeerden met de registratie van eigendommen van het toenmalige Ministerie van Oorlog. De palen zijn veelal 1,50 meter lang en 20 cm breed en steken ongeveer 40-50 cm boven het maai veld uit. Ook komen ze veel voor in de maten 30 x 30 x 90 cm. De hard stenen grenspalen zijn op de hoeken aan de bovenzijde afgevlakt, zodat een achtkant met ongelijke zijden is ontstaan. Het zijn militaire relikwieën die zeker bewaard moeten blijven en of ten toongesteld worden. Noten 1) Recueil militair, bevattende de wetten, besluiten en orders, betreffende de Koninklijke Nederlandsche Landmagt. Eerste deel. 's-Gravenhage/Amsterdam 1842. Instructie omtrent het bepalen der limieten van 's Rijks vestingwerken, militaire gronden en andere eigendommen. 2) De "O" betekent dat de limietpaal geplaatst was toen er nog een Ministerie van Oorlog was. Deze limietpaal bevindt zich tegenover het Noordwest ziekenhuis in het Timorpark, rechts van het pad naar de houten brug. 6

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 6