compagnieën werden opgeheven te weten in Den Helder, IJmuiden en Hoek van Holland. Na zijn pensione ring heeft hij als administrateur gewerkt bij de Nutsspaarbank op de Polderweg. Tijdens die periode is hij ook voorzitter geweest van de Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren afdeling Den Hel der. In 1939 werd mijn grootvader nog in werkelijke dienst opgeroepen van wege de mobilisatie. In de periode dat hij in Den Helder woonde heeft zijn jongste dochter, die later mijn moeder werd, mijn vader, Mijn moeder en mijn zuster Mary werden geconfronteerd met het bom bardement op Rotterdam. Mijn moe der vluchtte terug naar Den Helder. Dat was aanvankelijk een militair doel voor de Duitsers en vervolgens voor de geallieerden. Vanwege die gevaren en het feit dat ze zwanger was, vluchtte mijn moeder met haar dochter Mary in 1940 naar een broer en schoonzus ter van haar vader, Waling Schenkius, getrouwd met Trijn Palstra. Zij woon den in Sint-Jacobiparochie. De kiel voor mijn bestaan was al gelegd in Soldaten van de Kustartillerie bij een 24 cm kanon van de 'Stelling Den Helder'. (Ingekleurde ansichtkaart) Na de capitulatie van de Duitsers kwam mijn vader met de nodige dap perheids onderscheidingen terug in Nederland. Den Helder werd marine- stad en mijn ouders gingen wonen in de De Wetstraat en na enige tijd in de Ceramstraat. Jaren later keerden ook opa en oma Schenkius in Den Helder terug en gingen op de Jan Verfaille- weg wonen. Daar zijn zij op relatief hoge leeftijd overleden en begraven op de begraafplaats in Huisduinen. Bronnen Vesting. Vier eeuwen vestingbouw in Nederland. Stichting Menno van Coehoorn Kustverdediging. Vestingbouwkundige bijdragen. Stichting Menno van Coehoorn Atlas Historische vestingwerken in Nederland. Deel Zeeland. Stichting Menno van Coehoorn Kustversterkingen 1900-1940. drs. J.R. Verbeek Nederlands Geschut sinds 1677. J.Alberda/F.L.Kroesen HB 6-00. Het wapen der artillerie. Geschiedenis en traditie (Publicatie Koninklijke Landmacht) Bronzen Leeuw en Bronzen Kruis. H.G. Meijer 50 Jaar Afsluitdijk. Paul Robert/Rolf Bos maart 1940. Dus ik mocht mee. Na enige tijd voegde opa en oma Schen- kius zich bij hen. Ze hadden een mooi huis gevonden op de Kadalsterweg in Sint-Jacobiparochie. een marineman ontmoet. Het paar trouwde in 1933 en woonde aanvan kelijk op de Westgracht, later in de Joubertstraat en tot de oorlog uitbrak in de Gladiolenstraat. Eerst nog even een uitstapje naar een iets ander onderwerp. Mijn eigen vader maakte namelijk deel uit van de kernbemanning van de in aanbouw zijnde onderzeeboot, de O23. Mijn vader en moeder verhuisden van Den Helder tijdelijk naar Rotterdam. Mijn vader werd op 9 mei 1940 aan boord geconsigneerd. Hij zei bij het afscheid die dag zoiets als "Tot morgen" en daar heeft hij iets meer dan vijf jaar over gedaan i.v.m. de inval van de Duitsers op 10 mei. Ze moesten namelijk aan boord blijven. De 023 ontsnapte op 13 mei 1940 en kwam in Engeland aan. Opa en oma Schenkius in 1949 met kleinzoon Johan. (Collectie: J. van Ballegooij) 5 Emplacement met Kanon uart m c.

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 5