De Artilleriekazerne in Den Helder anno 1921. Thans nog aanwezig als woningen aan de Jacob van Heemskerckstraat. Duidelijk zichtbaar op de foto: het grasperkje op de binnenplaats waar de plechtigheid werd gehouden. Rechtsonder in beeld de nog onbestrate brug over de 'Singel'. III Regiment vestingartillerie werd een compagnie bestemd voor het sperfort Pannerden. Deze vijf compagnieën werden in 1893 verenigd in het Korps Pantserfortartillerie. De kustbatterijen voor zover deze niet waren opgesteld in pantserforten werden open kustbatte- rijen genoemd. Mijn oma Dirkje Jacoba Johanna Grem, woonde in haar jeugd in Hel- levoetsluis en mocht vanwege de "kerk" na het overlijden van haar moe der niet langer bij haar vader blijven wonen. Zij werd dienstbode in Den Haag. Als de militairen langs mar cheerden ging zij ijverig de koperen bel aan de voordeur poetsen. Zo heb ben ze elkaar gezien en ontmoet. In 1903, na de lagere rangen te hebben doorlopen, werd Hendrik Schenkius onderofficier. Dat was ook een voor waarde om te mogen trouwen. In Den Haag zijn twee kinderen geboren, Jan netje Geertje Elisabeth, de oudste, in 1909 en later Henk. Mijn moeder Johanna Jacoba was de jongste. Zij is echter geboren in Terneuzen in 1914. Na de plaatsing in Den Haag volgde de overplaatsing naar de kustbatterij in Terneuzen. Aan weerszijden van de Westerschelde, in Terneuzen en Elle- woutsdijk waren na de opstand der Belgen in 1830, in het kader van de bescherming van de vaargeul en de ingang van het kanaal naar Sas van Gent forten gebouwd. Deze forten werden na 1908 opgeheven maar een deel ervan bleef in gebruik als kustbat- terij. Die batterij heeft tot 1920 gefunc tioneerd is toen buiten gebruik gesteld vanwege de bouw van nieuwe forten bij Vlissingen en Breskens. De maxi male bezetting (in oorlogstijd) van de kustbatterij Neuzen (Terneuzen) zou bestaan uit 1 luitenant, 1 sergeant majoor, 4 sergeanten en 38 korporaals en kanonniers. Hendrik Schenkius was toen de sergeant-majoor. Na enige tijd, hoogstwaarschijnlijk in 1923, werd Hendrik Schenkius in Den Helder geplaatst als instructeur bij één van de twee Schoolcompagniëen. Het IV Regiment Vestingartillerie werd in 1922 namelijk samengevoegd met het Korps Pantserfortartillerie en omge doopt tot het Regiment Kustartillerie. Intussen was hij bevorderd tot adju dant. Langs de kust van Den Helder zijn meerdere forten gebouwd ten behoeve van de kustverdediging. Tus sen 1880 en 1884 is het Fort Harssens gebouwd ter bescherming van de Texelse zeegaten. Het Fort Kijkduin, voorheen Morland, is reeds gebouwd in de Napoleontische tijd evenals het Fort Erfprins, voorheen Fort Lasalle. In 1927 kreeg adjudant Schenkius in de Artilleriekazerne in de Oude Helder, de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst, uitgereikt door de regiments commandant, kolonel Seyn. In dat zelfde jaar werd gereorganiseerd. Drie 4

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 4