i.iisi^jasïii - ia,!' van Defensie. Sinds 2013 deed het complex dienst als opvang voor asiel zoekers, maar nu de krijgsmacht gaat uitbreiden is de uit 1951 daterende kazerne teruggenomen en wel voor de huisvesting van aspirant-militairen. Boerderij De Schooten viert haar halve eeuwfeest. Het buurthuis van toen is nu een volwaardig wijkcentrum dat een onderkomen biedt aan tal van maatschappelijke organisaties. Maar je kunt er als vanouds ook nog een kaartje leggen, sjoelen of biljarten. Duikers diepen de scheepsbel op van de Deense stomer Nordlyset. Het des tijds nog geen vier maanden oude graanschip verging in december 1877 bij de Razende Bol. Daarbij vonden negen van de vijfentwintig beman ningsleden de dood. Ook twee opva renden van de toegeschoten Helderse reddingboot kwamen om het leven: schipper Dirk Stein en roeier Bethle hem. Hun reddingboot werd door een hoge golf overspoeld. Een van de red ders die de helletocht overleefde was de legendarische Coen Bot. Sinds zijn verkiezing op 21 maart 2018 heeft de Helderse gemeenteraad nog maar weinig profiel kunnen tonen. Maar op 31 oktober mogen de fracties dan toch aan de bak voor de behandeling van de begroting voor 2019. Er wordt bezuinigd op sociale zaken, terwijl er meer munten gaan naar de economie, de Helderse haven voorop. Want die schrijft rode cijfers. Saillant detail: tijdens de verkiezings strijd hadden nagenoeg alle partijen beloofd niet te zullen bezuinigen op het sociale domein. Maar ach: poppe tje gezien vóór de stembus, kastje dicht na de stembus. Zo werkt poli tiek nu eenmaal. Oude en jonge snoeperds en zoete kauwen in de leeftijd daar tussenin juichen. Want Jamin keert terug en wel in de Beatrixstraat. November 2018 De Helderse kleine knagers komen zonder vereniging te zitten. Hun Hel der Omstreken (H&O) telt nog maar elf leden, van wie er twee het complete bestuur vormen. Dat gaat zo niet langer en men besluit het hok definitief op slot te doen. De klein- diersportvereniging heeft 96 jaar bestaan. Relevante archiefstukken en foto's zijn aan de HHV geschonken B en W voegen een aantal panden toe aan de gemeentelijke monumentenlijst, waaronder Plantsoenstraat 5-11, Molen straat 63 en Middenweg 159f. De aanwij zing tot monument van de pastorie plus tuinmuur aan de Kerkgracht 55 is voor lopig opgeschort. Terecht, want de muur is bepaald niet monumentaal te noemen, de tuin erachter daarentegen wel. Het derde beeldhouwwerk van de serie wervianen staat op zijn plek en wel bij School 7 waar we als HHV overigens domicilie houden. We zien vier stoere arbeiders huiswaarts keren of juist naar hun werk gaan op de toenmalige rijks werf. Het kunstwerk is een geschenk van Woningstichting, evenals de borst beelden van ambachtslieden op het stationsplein. De Amsterdamse beeld houwer Peter Erftemeijer maakte ze. Indringend artikel van Petra Bies in de Helderse Courant van 13 november over de 79-jarige Nieuwedieper Jaap Lintjer die een servies teruggeeft aan familie van de in Auschwitz vermoorde Salomon Levin en Henriëtte Levin- Weijl. Het Joodse echtpaar had het ser vies vlak voor hun deportatie aan de buren - de ouders van Jaap Lintjer - in bewaring gegeven. De journalist Chris Aalberts doet een boekje open over de Helderse politiek: Palermo aan het Marsdiep heet het. Niet dat de geschetste Nieuwedieper gemeenteraadsleden maffioos zijn, verre van dat. Maar veel kaas van lokaal bestuur hebben ze nu ook weer niet gegeten, legt Aalberts omstandig uit. Meer en meer beleid wordt in regiover band bepaald en uitgevoerd, wat de controlefunctie van de Helderse raad sterk beperkt. Daar lijken niet alle raadsleden van doordrongen te zijn, betoogt Aalberts. Ketelmuziek aan het Marsdiep was trouwens een treffender titel voor het boek geweest. Witte rook op De Nollen, het kunstpro ject in een duinlandschap. Het stich tingsbestuur ervan was geadviseerd op te stappen, maar wist niet van wijken. Om persoonlijke verantwoordelijk heidsstelling te voorkomen; financieel is het namelijk een beetje bewerkelijke zaak daar in die historische duinen. Na veel gedoe gooit het bestuur evenwel de l rHffil—IT I S.l' IT^'T !J—J- SCHOOL 7 IS qE BESTE E DOTHEEk "*^VAN DE WERELD Het derde beeldhouwwerk in de serie wervianen staat op zijn plek bij School?. (Foto: DVW) 29 The Public Library of'the Year Award 2018

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 29