Beeld van een polderwerker bij de Nieuwe Landsdijk uit 1494 in Zeeuws-Vlaanderen. land ook belast was met de zorg voor de waterkeringen, een verantwoorde lijkheid die rechtstreeks onder het centrale gezag viel dat toen in Brussel zetelde. De verklaring van Helder moet daarom niet in Oost-Friesland gezocht worden, maar in Zeeland waar de Schelde het belangrijkste vaarwater was, en in Vlaanderen waar de aanleg van dijken al veel langer goed ontwikkeld was. Jan Bremer geeft onverwachts extra van belang zijnde informatie op pagina 36 van Husidina. Van huizenbouw in deze Nieuwlander- polder (waar nu het stadscentrum ligt) was nog geen sprake. Alleen op het wat hoger gelegen Zuiderhorn in de zuid oosthoek liet Magdalena van Waar denburg, weduwe van Graaf Jan, omstreeks 1525 een woning bouwen die op de kaart van Pietersz te zien is. Haar eigendom was niet bij Helder, maar op Zuiderhorn, en 20 jaar later dan Van Heusden meldt. Een vraag die dan beantwoord moet worden is of er een verband bestaat tussen die datum en het jaar van overlijden (1519) van Keizer Maximiliaan. Lijkt logisch, en één ding is zeker, de Gra ven van Egmond waren tijdens de Habsburgse Nederlanden verant woordelijk voor deze kop van Hol land. De kaart, zoals door Van Heus- den opgenomen, laat de natuurlijke ligging van de eerste onderkomens van Helder zien: op een hogere plek zo dicht mogelijk bij de werkzaamhe den, niet alleen bij Helder, maar ook bij Heijligharn en Zuyderhorn, en zelfs zo ver mogelijk oostelijk, rich ting het Nieuwe Diep, ook toen al een veilige ligplaats. Reductio ad absurdum Helder is ontstaan uit de eerste woon plek van dijk en polderwerkers a&omstig uit het gebied van de Schelde die begin 1500 in opdracht van Jan III van Egmond de dijk langs het Marsdiep hebben aangelegd, de dijk die samen met de aanleg van de Nieuwe Landsdijk (Sluisdijk) het gelijknamige gebied tegen de zee moest beschermen. Aan de zijde van het Marsdiep bestond oostelijk van de duinen een veilige en goed bereikbare wachtplaats voor schepen van en naar de Noordzee en de Zuiderzee. De werkzaamheden waren ook gewenst in verband met de toenemende strate gische ligging in de strijd om Holland aan de Zuiderzee. Toen de dijken gereed waren kon de grond worden verkaveld en kon er later achter de dijken, binnen de nieuwe polder, gebouwd worden. Een omstreden gebied dat, in ieder geval na het over lijden van haar echtgenoot, eigendom was van de Habsburgse Gravin Mag- dalena von Werdenberg. Helder is het geschreven Hollandse woord van de iets anders uitgespro ken naam van de eerste bewoners, de mannen, de gezinnen van de 'Zeeuwse' baljuw; 'die Schelderse Buyrt'. Niets nieuws onder de zon. Eeuwen later ontstond Nieuwstad bij het Nieuwe Diep en werd de woonplek van die nieuwkomers Nieuwediep genoemd. Of, nog dichter bij huis, de Gelderse Buurt bij Anna Paulowna en de Friese buurt in Koegras, eveneens twee buurten die vernoemd zijn naar de eerste grondwerkers, naar de eerste bewoners die uit een ander gebied kwamen. NIEUWE LANDSDIJK GÈii aangelegd 27 BOEKHOUTE - TERNEUZEN J

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 27