HET' NUWE DIER Oosterschelde opgevist. Arnold Corne lls speelt in het hoofdstuk met onze moedertaal. Van Helle naar Hal, van Schol en Schar naar Haring, de belang rijkste vis uit de Noordzee. Ik ga van Har naar Scharnier. De oorspronkelijke betekenis van het door van Dam den Bouwmeester genoemde woord Hal is wachtplaats, zoals Halte nog steeds de plek is waar je wacht op trein of bus. Maar ik ga verder naar Hargen bij de Harger en Pettemer- polder, en van Scharwoude en Schelling- woude via Helle naar Ellewoutsdijk, naar het verkeersknooppunt Hellegatsplein dat is aangelegd in het Hellegat bij het Haringvliet. Een Zeeuw praat anders dan een Vlaming, Hollander of een Fries. SCH wordt heel vaak H of omgekeerd, of verdwijnt zelfs geheel. En zo verandert Schelde zelfs in Elbe. Want ook de D en de B wisselen vaak. Het water blijkt ook in de taal een heel belangrijke verbin dende schakel. Eigenlijk wel logisch dat de Zeeuwse marinehaven Hellevoetsluis heet, en die van Holland Helder. Hel, de oernaam van de Noordzee. Wie, wat, waar, wanneer en waarom Gravin Magdalena van Waardenburg (1464-1538). Prompt sta ik weer bij een 'Helders' gegeven op het ver keerde been. Kasteel Waardenburg ligt in de gemeente Neerijnen waar ik in 1969 mijn opleiding tot reserveof ficier bij de Geneeskundige Troepen kreeg. Daar kwam zij echt niet van daan. Het graafschap Werdenberg in het oosten van Zwitserland, aan de grens van Oostenrijk en Liechten stein, ligt veel meer voor de hand. Magdalena was immers een nicht van Keizer Maximiliaan van Oostenrijk (1459-1519), de grootvader van Karel V. Magdalena blijkt inderdaad een dochter van George III (Joris) van Werdenberg en Katharina van Baden. Zij was Gravin von Werdenberg-Sar- gans-Trochtelfingen. Haar zoon Joris werd in 1534 bisschop van Utrecht, waarna hij toch in Henegouwen bleef wonen. Haar kleinzoon, de bekende Graaf Lamoraal, die in Henegouwen geboren is, verwoestte in 1543 de toen Gelderse en nu Duitse stad Düren. Door die stad in brand te steken en de inwoners voor een belangrijk deel te laten vermoorden maakte hij een eind aan de opstand tegen de Habsburgers. De bruiloft van stadhouder Jan van Egmond met een nicht van Maximili aan, Magdalena van Werdenburg, werd in mei 1484 uitgebreid gevierd te Den Haag in aanwezigheid van belangrijke delegaties van de Hollandse en Zeeuwse steden. Middelburg schonk Jan twee zilveren kannen, en ook de Hollandse steden lieten zich niet onbetuigd. Citaat uit 'De staat van dienst: de gewestelijke ambtenaren in Holland en Zeeland in den Bourgondische periode'. In 1483 werd Jan door Maximiliaan aangesteld tot stadhouder van Zee land, Holland en West-Friesland. Pas na zijn trouwen werd hij in 1486 ver heven tot graaf. Hij ging eind 1515 met ontslag, dus in het jaar dat Keizer Maximiliaan werd opgevolgd door zijn kleinzoon Karel V. Manke Jan, zoals zijn bijnaam was, overleed in 1516 te Egmond. Dat hij en Maximili- aan hier niet echt geliefd waren is bekend. Zo onderdrukte hij met hulp van de Hertog van Saksen eind 16e eeuw de opstand van het 'Kaas en Broodvolk', ook Huisduinen had zich bij die opstand aangesloten. De eer dere gevechten tussen de Heren van Brederode en toen nog de Heer van Egmond in de Hoekse en Kabeljauwse twisten als tegen- en voorstander van Maximiliaan laten zien wat voor machtstrijd er lang in Zeeland en Holland was, tot op de dag van van daag nog zichtbaar in de polder Koegras, gelegen in twee gemeentes als gevolg van die oude gewelddadige strijd of, netjes gezegd, die van ouds her betwiste rechten over Holland. In de interne strijd om de Nederlan den, waarbij ook het Hertogdom Gelre jarenlang door een van Egmond bestuurd werd, speelde de vaart naar en op de Zuiderzee een heel belang rijke rol. Zoals blijkt uit het huwelijk in 1449 van Maria van Egmont - Gelre met Jacobus II, de koning van Schotland, uit de tekening van John Aborough uit 1539 (Anna van Kleef), en uit de Gelderse Hoek ten noorden van Enkhuizen (1537). Hier werden dijken aangelegd, land op zee her wonnen, betonning aangebracht en bakens geplaatst. Verantwoordelijk daarvoor was de baljuw, de onafoan- kelijke bestuursambtenaar die in Hol- Gevelsteen in de muur van Kerkstraat 406 in Amsterdam. In 1672 geplaatst op het huis van Jan Cornelis Duyts uit Huisduinen. (Foto: Henk den Ouden, 2017) 26

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 26