'HELDER' verklaard met 'REDUCTIO AD ABSURDUM' Ko Minneboo In Levend Verleden van september 2016 (Ver dwalen IX, Jaar van het Boek) verwees ik al naar het boek van drs. G.H. van Heusden 'Den Helder, stad van mijn dromen'. In zijn eerste hoofdstuk 'kaarten op tafel' meldt Gus van Heusden: De ietwat onzekere geschiedenis wil, dat het eerste Helderse huis door een vrouw werd gesticht, en wel omstreeks 1505 door Magdalena, Vrouwe van Egmond. Waarom deze dame dat huis liet bouwen, dat al spoedig het middel punt werd van een gehucht en later van een dorpje, blijft in de duisternis der historie verborgen. Wanneer we dan de stamboom van het geslacht Egmond bezien, kan het niet anders zijn of de stichteres moet Mag dalena van Waardenburg, Vrouwe van Egmond zijn geweest, die in 1538 is overleden. Waarom een aantal gezin nen 'aan den Helder' ging wonen, een paar kilometer benoorden het toen bloeiende dorp Huisduinen, laat zich slechts gissen. Je voorgangers zijn ook niet gek Bij het toenmalige Ministerie van Verkeer en Waterstaat, en RWS in het bijzonder, leerde ik al snel o.a. de vol gende twee belangrijke randvoor waarden bij mijn werk: 1. Je voorgangers zijn ook niet gek, zij beslisten met de kennis die zij hadden 2. Wie, wat, waar, wanneer en waarom Volgens een bewoner uit Camp wilde de Heer van Egmond omstreeks het jaar1505 het Nieuwland van Huisdui nen bedijken en besteedde hij het werk uit aan een baljuw uit Zeeland. Gus van Heusden plaatst meteen bij het begin van zijn verhaal een samenge stelde kaart met de oorspronkelijke ligging van Helder. Hij bestudeerde grondig de oude bronnen, maar 'mist de boot' bij die baljuw uit Zeeland, die hij een rare snaak noemt, omdat die baljuw de werkzaamheden in verschil lende dijkvakken aan de nodige onder aannemers uitbesteedde. Iets wat toch Portretten van Jan, de eerste graaf van Egmond en zijn echtgenote Magdalena, gravin von Werdenberg circa 1500 -1510. (Meester van Alkmaar, Metropolitan Museum of Art, New York US) 24

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 24