Getuige van wrede strafexercitie: het ravallen Wout Smit Slapen in het bed van de Koning 'Het voornaamste logement van de Helder is het Hotel Zeeburg; maar hier is ook alles, gelijk alle behoeften op de geheele Helder, peperduur. Z.M. de Koning betaalde (zoo als men mij verhaald heeft) in dit hotel eens 500 voor een dejeuné; en als men nu in die kamer slaapt, is het morgen- kompliment van de Jufvrouw: Heeft Uwe wel gerust? Uwe heeft de eer gehad, om in dezelfde kamer, en op hetzelfde bed, waarop de Koning geslapen heeft, te slapen. Maar, o wee! als men die eer op rekening krijgt. Gezicht vanaf fort Lasalle (Erfprins) op Den Helder in 1814. Op de achtergrond zijn de schepen van het Texels Eskader, dat in het Nieuwediep lag, zichtbaar. (Detail uit een tekening, aquarel van Kapitein Maurice Ver Huell. Collectie gemeente Den Helder) Zilveren tabaksdoozen 'Van den toren terug komende, bega ven wij ons naar den braven Reindert Kruk, om hem, en de aan hem ver eerde zilveren tabaksdoozen te bezigti- gen. Kruk, in welks armoedige hut wij ons nu bevonden, was ruim 30 jaren oud, en de eenige, dien men van de zeven aan strand geslagene sloepelin- gen in het leven had kunnen terug 'Maar thans nog een enkel woordje over het door ons zoo dikwerf bezochte zeevlekje de Helder gezegd. De Helder is weinig regelmatiger gebouwd, dan de Zoltkamp in de Pro vincie Groningen; daarbij ligt het zeer laag, en is ongemeen morsig, wijl er geene straten zijn, dan die der Lange Buurt, voor eenige weken van roode baksteenen gelegd. Men vindt op de In afwachting van zijn vertrek met de 'Abel Tasman' verblijft Marten Douwes Teenstra (29) in 1824 noodgedwongen vier weken in Den Helder. Hij is een failliet geraakte herenboer, die vrouw en vier kleine kinderen in Groningen achterlaat om zijn geluk te beproe ven in Oost-Indië. Zijn brief aan het thuisfront doet het Huisdui nen, Koegras, Nieuwe Diep en Willemsoord van twee eeuwen geleden herleven. In Levend Verle den van december 2018, eindigde deel 1 bij het bezoek aan fort Kijk duin en de daarop staande stenen vuurtoren. In deel 2 beschrijft hij 'het zeevlekje de Helder'. brengen; - welk toon- eel ons zijne zwangere vrouw op eene waar lijk hartroerende wijze wist mede te deelen. - Hierna verlieten wij Huisduinen en wan delden zuidwaarts langs het strand, alwaar, op een groot half uur afstands, eene Noordsche brik, in den storm van Octo ber jongstleden, aan de duinen geslagen was; na welke wandeling wij naar het Nieuwe Diep terug keerden. Het echtpaar Marten Douwes Teenstra en Gezina Debora van der Leij. Gehuwd 1818 te Kloosterburen. Detail uit een Schilderij (olieverf op paneel) met familieleden, geschilderd door hun zoon Kornelis Douwes Teenstra (1834). (Rijksmuseum Amsterdam, SK-A-3515) Helder weinig gelegenheid tot uit spanning; er bevindt zich eene Socie- teit van Vrijmetselaren, welke alle donderdagen bij Molenaar, in het Heeren Logement, vergaderen, en veelal leden zijn van de Loge de Noordstar, te Alkmaar. Na hier eenige kennis te hebben gemaakt, legde ik bij dezen en genen, gedurende de 26 dagen, dat wij ons in het Nieuwe Diep bevonden, nog al eens een bezoek af. Brief van Groningse herenboer over Den Helder anno 1824 Deel 2 21

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 21