Kampstraat op het galgenveld. 2)en Jfelcfer. Het militair tentenkamp bij Huisduinen tijdens de mobilisatie van 1914-1918. Afteelding 22. Postbode knoop. Afteelding 20. Knopen artillerie en grenadiers. Afteelding 21. Diverse knopen. Nederlandse oorlogsschip Delft, omdat er te weinig bemanning was. Ze moesten het dek schrobben, in de kombuis helpen, kruit voor kanonnen aanslepen en soortgelijke klussen. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn: de stad Utrecht was namelijk ver plicht een vastgesteld aantal soldaten aan Napoleon te leveren. Een andere mogelijkheid is, dat hij met anderen naar Den Helder is geëscorteerd om op de Franse vloot te dienen. De wat jongere knopen van rond 1900 (zie afteelding 20) zijn middel ste 2 knopen met gekruiste kanonslo pen. De rijdende Nederlandse artil lerie droegen deze knopen. De bui tenste 2 knopen tonen een ontplof fende granaat. Deze knopen zijn door Nederlandse grenadiers gedragen en van 2e helft 19e eeuw tot de 1e wereld oorlog in gebruik geweest. De afme tingen bedragen 20mm. Op afteelding 21 staan verschillende knopen. De 1e knoop is van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij. Aan de binnenkant staat de naam: "Amsterdam G.A.B." De weduwe van Godfried August Bodenheim, Anna Bodenheim was vele jaren de leveran cier van uniformen voor de spoorweg maatschappij. Op de knoop staat de stoomlocomotief de Arend afgebeeld, dat in 1839 als 2e stoomlocomotief van Nederland ging rijden. Deze knoop is van ca. 1860. De 2e ankerknoop is van de Mariniers van ca. 1890. De 3e goud kleurige knoop is van de Mariniers van omstreeks 1905. Op de laatste staat: "Stoomvaart Maatschappij Nederland (SMN)" vermeld. SMN bestond van 1870 tot 1970 en voer op de Oost. Deze knoop bestaat uit 2 delen en is te date ren rond 1900. Afteelding 22 laat nog een knoop zien, die door een PTT- postbode is verloren. Deze knopen werden gedragen tussen 1897 - 1928. Op afteelding 23 staan verschillende Afteelding 23. Diverse knopen. knopen. De 1e knoop met leeuw en zwaard is van het Nederlandse leger en is gebruikt vanaf 1912 tot 1960. Dit type is gebold en hol met een aparte achterkant. De 2e knoop is gemaakt van zink en is van de Duitse Kriegs- marine, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Huisduinen is geweest. De 3e en 4e knoop zijn van de Koninklijke Marine, waarvan de kleinste van de twee uit ca. 1960 is. De laatste knoop is van het loodswe zen en komt uit de 20e eeuw. Op het OS&O terrein hebben verschil lende zoekers met de metaaldetector knopen gevonden, die in dit artikel opgenomen zijn. Ik wil mevrouw E. van IJsseldijk, de heer P. Huibers, de heer M. Bais en de heer D. van der Eijk hartelijk bedanken voor het in bruikleen geven van hun knopen. Verder hebben een aantal deskundigen de heer Homburg (Marinemuseum), de heer C. Schuller (maritiem knopen verzamelaar), de heer V. van der Veen van de VU Amsterdam (onderzoeker van Franse knopen) en de knopen deskundige (BTNS) van het forum Bodemvondstenwereld een grote bijdrage geleverd door het aanleveren van informatie over de knopen. 20

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 20