om te vechten tegen het Frans-Bataafse leger. Daarbij is de Engelse vloot is in Den Helder voor anker gegaan en heeft een Engelse marineman deze knoop op het OS&O terrein verloren. Er werd daar ook nog een andere Engelse knoop gevonden (zie afoeelding 15a). Op de knoop staan drie veren van een pauw afgebeeld, waarbij aan weerszijden D G staat. De knoop is van de 3rd (Prince of Wales's) Dragoon Guards, dat onder de cavalerie valt. Rondom vlak langs de rand staat de tekst: Honi Soit Qui Mal Y Pense. Vertaald betekent dit "Schande aan hem die er kwaad van denkt". Onder de D staat in de band ICH en onder de G staat in de band DIEN ver meld. ICH DIEN betekent: I Serve. Op de achterzijde van de knoop is de naam van de fabrikant ingeslagen. De tekst luidt: I. NUTTING SON COVENT GARDEN. Dit is Joseph Nutting, die met zijn zoon in de wijk Covent Garden in Kingstreet te Londen een fabriek had, dat militaire knopen maakte. Deze bolle knoop is oorspronkelijk verguld (zie afoeelding 15b) geweest, maar dit is in het zand verdwenen door inwerking van grondzuren. De knoop is te dateren tussen 1815-1820, heeft een afmeting van 22mm en een dikte van 1,7mm. Op de site http://asahelena.wixsite. com/militarybuttons/copy-of-light- dragoons-and-dragoons is deze ver gulde knoop terug te vinden. Nederlandse leger Nadat Nederland weer vrij was van de Franse overheersing in 1813 kwamen er in 1815 nieuwe uniformen voor het Nederlandse leger. Volgens de voor schriften van januari 1815 had een uniformjas 17 grote en 8 kleine uni- formknopen. Op afoeelding 16 zijn 4 van deze knoop typen te zien. De bolle knoop met nummer 10 (diame ter 22,5mm) heeft aan de achterzijde de naam van de fabrikant: H. DE HEUS FAB A AMST. Dit staat voor Hendricus de Heus, fabriek te Amsterdam. Sinds 1807 werden met behulp van stoommachines koperen knopen voor militaire uniformen vervaardigd. In 1832 verhuisde het bedrijf naar Utrecht. Deze knoop is dan te dateren tussen 1807-1832. De grote knoop met nr. 33 (diameter 23mm) is gemerkt aan de achterzijde met H. DE HEUS en ZOON UTRECHT is daardoor te dateren na 1832. Knoop met nr. 3 (diameter 16mm) heeft geen fabrikant naam, maar de 3 lijkt sprekend op de drieën van 33 en is daarom ook te dateren na 1832. De kleine knoop met 33 is ook te dateren na 1832, maar heeft een ijzeren oog en ijzeren binnenwerk. Drie andere platte massieve knopen (zie afoeelding 17) die gevonden zijn, zijn van het Koninkrijk der Nederlanden en zijn van de Genie geweest. Op de ach terkant van de eerste knoop staat de naam van de fabrikant: HA DE HEUS, AMST. Dit staat voor Hendricus de Heus met vestigingsplaats Amsterdam. Deze knoop is te dateren tussen 1807 1832. De andere knopen hebben geen fabrikant naam en zijn vermoedelijk te dateren na 1832. De afmetingen zijn resp. 19mm, 20,5mm, 16mm en 17mm. Van de Koninklijke Marine uit de peri ode ca. 1815 - 1863 zijn ook verschil lende knopen gevonden. Op afoeelding 18 is één van deze kno pen weergegeven. Het verguldsel van de knoop (diameter 15mm) is verdwe nen. Op de achterzijde staat de naam van de fabrikant J.H.K Jansen Rotter dam. Dit betekent dat de knoop in het midden van de 19e eeuw is gemaakt. Allerlei knopen Een andere knoop (zie afoeelding 19), die gevonden is, heeft de letters WH ut. WH staat voor weeshuis en ut bete kent Utrecht. Blijkbaar heeft een wees, die in één van de weeshuizen van Utrecht heeft gewoond, zijn knoop verloren. De massieve platte koperen knoop, diameter 18,5 mm, heeft een aangegoten oog en is te dateren rond 1800 +/- 20 jaar. Een wees verliet tus sen 18 en 20-jarige leeftijd het wees huis, maar dit kon ook op jongere leeftijd zijn. Zo is bekend dat in 1797 knapen van een jaar of dertien uit de weeshuizen van Utrecht en Haarlem werden gehaald om te dienen op het Afteelding 16. Knopen van het Nederlandse leger. Afteelding 17. Knopen van de genie. Afteelding 18. Knoop van de Koninklijk Marine. Afteelding 19. Weeshuisknoop 19

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 19