Galgenveld Huisduinen geeft geheimen van militaire knopen prijs Deel 2 Lucien Okel De schrijver zoekt in Den Helder regelmatig met een metaaldetector naar eeuwenoude voorwerpen. In de grond op het voormalige OS&O terrein in Huisduinen vond hij vele voorwerpen waaronder bijzon dere uniformknopen. Het verhaal over deze knopen, geplaatst in het decembernummer van Levend Ver leden, wordt hier vervolgd. Op het voormalige OS&O terrein zijn drie knopen gevonden, die van de Spaanse Marine (zie a&eelding 13) zijn geweest. Het was lange tijd lastig deze toe te schrijven aan Spaanse krijgsgevangenen, die tussen 1811 en 1813 hebben geholpen bij de bouw van Fort Kijkduin. Omdat de laatste tijd ook op andere plaatsen in Neder land deze knopen zijn gevonden en andere internationale knopen verza melaars deze ook als Spaanse knopen erkennen, is dit raadsel ook opgelost. De afmetingen zijn 17mm en 22mm. Engelse knopen Op het terrein is ook nog een knoop van de Engelse marine gevonden. Deze is weergegeven in a&eelding 14. Deze platte knoop (diameter 22mm) is de standaard knoop van de Royal Navy. Typerend voor knopen van de Royal Navy is de korte ankerstok met de ankerketting, dat om het anker heen slingert. In 1799 zijn Engelsen en Rus sen bij Groote Keeten aan land gegaan Vanaf links: twee Engelse Gardes en een grenadier in een schetsboek met uniformen. (Tekenaar S.G. Casten, 1796. Rijksmuseum Amsterdam, RP-T-00-491-66) Huisduinen Afteelding 13. Spaanse marine knopen. Afteelding 14. Knoop van de Engelse marine. Afteelding 15a. Engelse knoop. Afteelding 15b. Oorspronkelijk vergulde Engels knoop. Het Galgenveld gelegen tussen het dorp Huisduinen en fort Kijkduin. Detail uit 'Situatieschets van de Gemeentelijke Waterleiding Helder'. (Collectie J.T. Bremer) 18

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 18