Van piraat tot lokale publieke omroep Cor Buschman De Lokale Omroep Stichting (LOS) bestaat 30 jaar. In de jaren tachtig werd in Den Helder radio gemaakt vanaf zolderkamertjes en andere geheimzinnige locaties. Deze zogenoemde radiopiraten hadden elk hun eigen publiek in de diverse wijken van onze stad. Zo had je Radio Den Helder, Radio Lokom, Radio Nieuwediep, de Baanbreker en nog vele andere. Ook was toen nog de Gemini Zie kenomroep actief. In januari van 1988 werden verschil lende radiomakers in Den Helder gepolst of zij trek hadden om bij een nieuw op te richten lokale omroep iets op radiogebied te doen. Het gerucht van de komst van een lokale omroep ging als een lopend vuurtje door de stad. Een flink aantal pro grammamakers bezocht de eerste kennismakingsavond. Diezelfde avond werden afspraken gemaakt voor een radiocursus, die in de Vlie- bergschool gehouden werd. De LOS bestond in de beginjaren uit twee bloedgroepen. De ene groep kwam bij de GZO (Gemini Zieken Omroep) vandaan en de andere groep kwam uit de piratenwereld. Het waren twee totaal verschillende groepen, die in het begin wel even aan elkaar moes ten wennen. Al snel waren de ver schillen weggewerkt en stonden alle neuzen dezelfde kant op. Alle programma's hadden een eigen programmavertegenwoordiger. Op de maandelijkse programmaraad zat dus een hok vol radiomakers en die bij eenkomsten liepen nogal eens uit. Het gebeurde zelden dat je voor midder- nacht thuis was. Na een jaar werd de opzet aangepast. Villa De LOS zond uit vanuit de Villa aan de Prins Willem-Alexandersingel achter het oude stadhuis Op de eerste zaterdag van april 1988 ging de eerste uitzending probleemloos de lucht in. Door middel van radiospelletjes legde de omroep het eerste contact met de luisteraars. Er was op dat moment alleen nog maar een kabelfrequentie (93.6 Mhz/Mono), de etherfrequentie kwam pas later dat jaar. Er kwamen diverse programma's. Zo was er aan dacht voor nieuws, sport, achtergron den bij het nieuws, verenigingswe tenswaardigheden en reportages over allerlei evenementen en gebeurtenis sen. Natuurlijk kreeg ook de muziek volle aandacht. Zo kwamen er niet alleen algemene muziekprogramma's, maar ook speciale programma's met alleen Nederlandstalig, country, klas siek, jazz enzovoorts. Dagelijks nieuws werd gebracht via LOS Actueel. Dit programma werd met uitzondering van zondag elke dag Cor Buschman radiomaker LOS van het eerste uur. De foto is genomen in de toenmalige studio in de Watertoren. in de vroege avond uitgezonden. LOS Actueel was het enige programma met een aparte redactie. Die zorgde ervoor dat je als presentator in een gespreid bedje kwam. Watertoren De LOS heeft niet echt lang in de Villa-studio gezeten. In het begin van de negentiger jaren kreeg de omroep de beschikking over de Watertoren studio. Vanaf die periode draaide de LOS als een volwaardige lokale omroep. Live verslagen maakten nadrukkelijk deel uit van de program mering, zoals de basketbalwedstrijden 12

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 12