Van architectuurhistorisch belang Anita van Breugel van het Bureau Cultuurhistorie te Alkmaar heeft voor dit artikel een uitgebreide beschrij ving van het pand gemaakt. Onder staande tekst is daar een samenvatting van: Het is van oorsprong een Jugendstil pand. De Typologie van het pand (winkelhuis) is kenmerkend voor de periode eind 19e eeuw - begin 20e eeuw, toen als gevolg van de bevol kingsgroei en de gestegen vraag naar goederen veel winkelpanden werden gebouwd. De handel bloeide, de industriële productie nam toe en allerlei maatregelen die de vrije vesti ging van winkels belemmerden, wer den afgeschaft. Van essentieel belang was de verande ring van de manier van verkopen: de producten werden voor de klanten uitgestald en waren duidelijk geprijsd. De klanten konden de winkel inlopen zonder de verplichting iets te kopen. Dat was toen een revolutionaire ont wikkeling. Het hier beschreven pand aan de Beatrixstraat is er met zijn grote, transparante voorgevel een fraai voorbeeld van. Wat ook belang rijk is in de architectuur is, dat men kort daarvoor de techniek had ont dekt om grote ruiten te maken. Dat soort aspecten speelt mee in de ont wikkeling naar grootschaliger win kels. Dat was daarvoor niet mogelijk. Vandaar die transparante gevel. Het 'winkelhuis' zoals wij hier zien, was de voorloper van het 'warenhuis'. Op de bouwtekening anno 1902 is op de plattegrond de inrichting van het 'winkelhuis' met toonkasten en veel daglichttoetreding te zien. De bevoor rading en opslag bevond zich aan de achterzijde van het pand. In de loop van de tijd hebben meerdere verbou wingen en wijzigingen plaatsgevon den die de kwaliteit, (met name het transparante karakter) van de archi tectuur hebben aangetast. Onder andere door het verhogen van het oorspronkelijke recht afgedekte pand met een zolderverdieping en het daar bij verwijderen van de rijk bewerkte oorspronkelijke bekroning. Opmerkelijk is verder de aan weers zijden van de voorgevel nog zichtbare bakstenen restanten van een 'voorlo per' van de gevel. Deze elementen horen volgens tekening niet bij het ontwerp. Het pand bevindt zich op een smal perceel, en bezit een grote diepte. Het voorste gedeelte van het pand is gebouwd als winkelhuis. Vanaf de straatzijde is feitelijk alleen de voorgevel zichtbaar. Om die reden wordt alleen deze beschreven. De later aangebrachte zolderverdieping wordt niet beschreven omdat hij niet bij de architectuur van het pand past. Er is sprake van een symmetrisch opgebouwde voorgevel, welke bestaat uit drie even brede traveeën. In het midden van de begane grond bevindt zich de van oorsprong terug liggende entreepartij. De goot die de voorgevel afsluit, rust op klossen. De gootlijst is voorzien van sierornamentjes recht onder iedere klos. Het pand is van architectuurhistorisch belang vanwege de architectuurken- merken van het fin-de-siècle (stijlperi ode aan het einde van de 19e eeuw en het beging van de 20e eeuw), die zich uiten in de transparantie van de voor gevel. Er is tevens sprake van een typo logische waarde als voorbeeld van een vroeg 'winkelhuis'. Het feit dat deze typologie iets laat zien van de ontwik keling van de vroegere buurtwinkel naar een warenhuis geeft het pand tevens een sociaalhistorische waarde. Bronnen: Stadsarchief gemeente Oldenzaal. Erfgoed 's-Hertogenbosch. Stambomen van Nederlands Joodse families, www.maxvandam.info/ De Kille aan het Marsdiep, Joop D. Kila (1999). De Joodse begraafplaats in Huisduinen, Jack Ambriola (2015). Regionaal Archief Alkmaar: E-loket bouwdossiers B06470 Beatrixstraat 92. Bouwvergunningen Den Helder. Oprichtingsdossier winkelhuis in AZC 180/1203 calque bouwtekening. Jaargangen Helderse Couranten. Met dank aan Anita van Breugel, Bureau Cultuurhistorie Alkmaar. Beatrixstraat met het Thais restaurant Powngtong in het Grunwald-pand dat behouden is gebleven. Links fastfoodketen Subway, rechts banketbakkerij Bos. (Foto: Piet Zeeman, 2019) 11 qk

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 11