teruitgang, in 1980 viel het doek voor alle filialen van het bedrijf. Het pand aan de Koningstraat is wegens stads vernieuwingsplannen al jaren geleden gesloopt. De beide panden aan de Kanaalweg zijn gesloopt tijdens de a&raak van de gehele Kanaalweg in 1944 in opdracht van de Duitsers. Grunwald onder bedreiging zo spoe dig mogelijk te vertrekken. Op 20 januari 1943 meldt de Helderse Cou rant in een lange namenlijst van ver trokken personen: "Weduwe Grun wald - Brogholter en gezin naar Amsterdam, naar Tintotrettostraat 7". Het gezin vond onderdak bij familie. Chinees restaurant Nanking in het Grunwald-pand Beatrixstraat 92 v/h Keizerstraat 122. Links bakkerij Gebr. Pronk, rechts Blokker rijwiel-, bromfiets- en motorenhandel, foto 1967. Tweede Wereldoorlog De Joodse familie Grunwald werd zwaar getroffen in de Tweede Wereld oorlog. Na het uitbreken van de oor log evacueerden de bewoners van de winkel in de Keizerstraat, het gezin Meijer Grunwald en Johanna Brog- holter met hun drie kinderen, naar het veilige Oudesluis. Op de vlucht voor de bombardementen die voor de nabijgelegen Rijkswerf bestemd waren. Vader Meijer Grunwald hield tot in 1941 zoveel mogelijk de zaak in de Keizerstraat aan. Op 25 februari 1942 overleed hij plotseling aan een hartaanval op 65-jarige leeftijd. Veel Joden waren inmiddels gedwon gen te verhuizen naar Amsterdam. De bezetter wilde hen daar concentreren om de deportatie te vergemakkelijken. De Joodse inwoners uit Den Helder zijn niet op een bepaald moment gelast naar Amsterdam te vertrekken. Daar voor waren ze teveel uit Den Helder in alle mogelijke richtingen gevlucht. Maar de veldwachter van Oudesluis sommeerde het geëvacueerde gezin De weduwe Grunwald - Brogholter en haar beide zoons Isaac en Anthonie Hartog werden in maart 1943 naar concentratiekamp Sobibor in Polen weggevoerd en vermoord. Dochter Caroline en haar dochtertje hebben na onderduiking de oorlog overleefd. Atelier Na de oorlog verhuurde de tijdelijke beheerder het pand aan Kousenfabriek Hin, gevestigd te Haarlem. Er vonden verbouwingen plaats om het pand geschikt te maken voor atelier. Perso neel kon zich aanmelden in hotel Bel- levue aan de Spoorstraat, ook in de omliggende dorpen werd personeel gevraagd. De oprichter van het Haar lemse kousenbedrijf was Cornelis Nico- laas Hin, in 1869 geboren te Den Hel der. Er kwamen twee filialen aan de Bierstraat en een atelier aan de Janzen- straat. Er werkten meer dan 160 meisjes aan de productie van kousen. Het bedrijf verhuisde in 1953 naar een nieuw pand aan de Meeuwenstraat. Nu bevindt zich Albert Heijn op die locatie. Chinees restaurant Nanking Maandagavond 24 augustus 1953 werd Chinees restaurant Nanking in het pand aan de Keizerstraat voor de aanwezige pers geopend: "Het is ondergebracht in een der percelen waar de ateliers van NV Hin tot voor kort was gevestigdaldus de krant Eigena ren waren Y.S. Hou en C. Chao met hun echtgenoten. De volgende dag ging het restaurant open voor het publiek. Decennialang bleef het tot het jaar 2012 een goed bekendstaand Chinees restaurant met uitstekende maaltijden. Een van de eerste adver tenties luidde: "Houdt u van lekker eten? Gaat u dan naar Chinees restau rant Nanking Keizerstraat 122. Nasi vanaf 1,35 - Bami vanaf 1,25". Anno 2019 Het pand is familiebezit van erfgena men van de familie Grunwald. Het adres is gewijzigd van Keizerstraat 122 naar Beatrixstraat 92. Dit wegens een verandering (doorbraak) in de loop van de straten in de jaren 1960. Het is bijzonder dat het pand er nog staat, de nabijgelegen vooroorlogse panden zijn wel afgebroken. Ondanks dat het geen enkele monumentale status heeft was affraak kennelijk geen optie bij de noodzakelijke opknapbeurt van de straat. Want in het uitwerkingsplan uit 2008 staat geschreven: "Verder komt aan de Beatrixstraat nieuwbouw rondom een aantal bestaande panden. Zo ontstaat er geen massaal nieuwbouwblok, ter wijl een deel van het huidige karakter behouden blijft". Vervolgens omarmde architectenbureau Geurst Schulze het Grunwald-pand in hun plannen, naast de nieuwbouw aan de Beatrixstraat. Kortom, de laatste win kel waar de familie Grunwald haar handel in manufacturen dreef is behouden gebleven. Inmiddels heeft het na het vertrek van Chinees restau rant Nanking alweer nieuwe bewo ners, het Thais restaurant Powngtong. 10 f—J:H BBBBB |M rnii bbbbb - BBBBB .BBBBB BBBBB

Levend Verleden - Den Helder | 2019 | | pagina 10