Oud en nieuwviering in Den Helder in de vorige eeuw Rens Schendelaar Een mooi wintertafereel van de Kanaalweg ter hoogte van de Mosterdbrug in circa het jaar 1900, er ligt een dun laagje sneeuw. 31 december, aan het begin van de vorige eeuw. De bomen zijn kaal en er ligt wat sneeuw. Het wintert in Den Helder. Aan de Hoofdgracht is het bij de chique middenstand wat drukker dan gewoonlijk. Wel- gestelde heren kopen er sigaren bij tabakszaak de weduwe Paro. Het is traditie om bij het ingaan van het nieuwe jaar een krijtwitbrandende sigaar op te steken. Moeders doen de laatste boodschappen in de buurt. Het is vroeg donker. In de vooravond beieren de kerkklokken voor de Oude- jaarsavonddienst. Families komen na de dienst bij elkaar om gezamenlijk oude jaarsavond te vieren. En iets voor twaalf uur kondigen sirenes en stoomfluiten het einde van het jaar aan. Dit gaat door tot een aantal minuten in het nieuwe jaar. Verder is het stil en vredig en ver loopt de jaarwisseling rustig. Vuurwerk had men niet. Knalvuurwerk als voet zoekers werden pas in de dertigerjaren verkocht. Het zou tot de vijftigerjaren duren voordat er in Den Helder een enkele siervuurpijl werd afgevuurd, die een paar seconden als een rode lichtslin- ger boven de huizen zichtbaar was. De Hoofdgracht met links broodbakkerij Witsenburg bekend om zijn Weihnachtsstollen, krentenbrood en tulbanden. Zes panden verder bevindt zich de tabakszaak van de weduwe Paro. 8 hoofdgracht

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 8