Lambert Simon 1909-1987 Beeldhouwer, glasschilder, monumentaal kunstenaar, schilder, aquarellist, teke naar, vervaardiger van mozaïek, docent aan academie. Dini Bellinga Lambert Simon zijn leven De naam Lambert Simon kwam ik tegen in de Heldersche Courant bij een artikel over de tentoonstelling in 1934 van de Noorderkunstkring in Den Helder, waar ook Dick Ket en Leo Pinkhof exposeerden. Een naam waarbij geen belletje ging rinkelen. Mijn eerste gedachte was daar zal ik vast niet veel over vinden, tot dat ik ging zoeken en tot de conclusie kwam dat deze Lambert Simon een zeer groot oeuvre heeft nagelaten. Joannes Baptist Lambert Simon gebo ren op 20 oktober 1909 te Den Hel der, zoon van Nicolaas Johanneszoon Simon en Agnes Johanna Liedmeijer. Nicolaas Simon, de vader van Lam bert, was steenhouwer in Den Helder. Bekijk je de stamboom van deze fami lie zie je dat dit beroep al generaties in de familie voorkomt, zowel Lambert, zijn vader Nicolaas als zijn oom Joan nes Baptista Lambertus, grootvader Johannes Baptist Lambertus en over grootvader Jan Baptist oefenden dit beroep uit. Zijn overgrootvader gebo ren in Gorinchem was in 1825 steen houwer bij de Maritieme werken aan het Nieuwediep. Agnes, de moeder van Lambert, was de dochter van een winkelier in Den Helder. Op de begraafplaats in Den Helder is een beeldhouwwerk te vinden van zijn opa, Johannes Baptist Lambertus Simon. Dit beeldhouwwerk staat op het graf van de Lutherse dominee J.H. Sonstral. Over de jeugd van Lambert Simon is weinig tot niets te vinden, pas vanaf de begin jaren dertig kom je zijn naam tegen en weet je dat hij woonde en werkte in Den Helder, Parijs en Utrecht. Vertrek uit Den Helder Lambert Simon zijn vader, had in Den Helder een steenhouwerij en later een handel in bouwmaterialen en wilde dat zijn zoon in de zaak kwam werken. Zodra Lambert echter de kans kreeg vertrok hij naar Parijs. Zijn verblijf daar was belangrijk voor zijn verdere ontwikkeling als kunstenaar. Petrus en Pauluskerk Den Helder. Muurschildering Christus aan het kruis met daaronder Maria en de leerling Johannes. Eigen foto, met toe stemming van bestuur P.P. kerk. Lambert Simon was autodidact maar heeft zich gevormd tot een veelzijdig man. In het krantenartikel over de tentoonstelling van de Noorderkunst kring echter stond te lezen: 'Lambert Simon zijn werk is principieel anders dan b.v. Dick Ket. Enige Jan Sluyters- achtige, geweldige naaktfiguren domi neren hier, ze zijn sober gehouden, wat de tint betreft. Voor de appreciatie van dit werk dient men zich wel zeer op des kunstenaars standpunt te stellen, omdat men erbij subjectieve beoorde ling, dat wil zeggen beoordeling naar eigen smaak, vreezen wij, niet komt. Er is van hem o.a ook een groote gekleurde gouache-tekening Danaïden. Lambert Simon is, zeide de heer Pink hof, nog zoekende naar een richting.' (De heer Pinkhof was kunstenaar en voorganger van de Joodse gemeen schap in Den Helder en stierf in 1943 in Sobibor). Utrecht Zo rond 1930 kwam Lambert Simon terug uit Parijs en vestigde hij zich in Utrecht, daar maakte hij deel uit van de kunstenaarsgroep rond het tijd schrift De Gemeenschap. Dit tijd schrift heeft bestaan van 1925-1941 en was gevestigd op de Oude Gracht in Utrecht, de bekende Gerrit Riet veld had zijn atelier op de eerste etage. Charles Eijck en Lambert Simon op boven liggende etages. De Gemeen schap was een tijdschrift voor intel lectuele katholieke jongeren, die zich keerden tegen het etablissement. Vele bekende kunstenaars ontwierpen een omslag voor dit tijdschrift, zo ook Lambert Simon. 4

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 4