'Uit beeld' is treffende mix van vertelkunst en foto's Jubileumboek 30-jaar Helderse Historische Vereniging Ruud Claessen Presentatie jubileumboek 'Uit beeld' tijdens de algemene ledenvergadering van 13 november 2018 in de Morgensterkerk. Auteur Jan T. Bremer overhandigt de eerste exemplaren aan Maarten Noot en Piet Zeeman, zijn HHV-vrienden met wie hij het boek samenstelde. (Foto: Jeroen Noot) Mensen maken de stad. Ze bou wen hem, wonen en werken er, recreëren, sporten, gaan er met pensioen en sterven er. Jaar in jaar uit, door de eeuwen heen, in voor en tegenspoed. De stad is altijd in beweging. Maar hoe en in welke richting? Daar valt geen peil op te trekken, geen blauwdruk voor te geven, hoezeer bestuurders en beleidsmakers er ook hun stin kende best voor doen. Neem Den Helder, het oord aan het Marsdiep dat zich in de 19e eeuw ont popte van vissersdorp tot havenstad, een explosieve groei meemaakte in het derde kwart van dezelfde eeuw, met de opening van het Noordzeekanaal in verval raakte, gered werd door de komst van de marine, om in de 20e eeuw tijdens de Tweede Wereldoorlog ten prooi te vallen aan een armageddon van bombardementen en sloopkogels. De Duitse bezetter capituleerde, maar de sloopwoede wist van geen wijken. Sterker, die leek zich potdorie wel te intensiveren. Weliswaar niet in opdracht van een vijand, maar wel uit hoofde van de wederopbouw. Oud maakte plaats voor nieuw. Pittoresk, vertrouwd en gezellig dolven het onder spit tegen streng, strak, zakelijk en het inmiddels heiligverklaarde autoverkeer. Veel Helderse eigenheid raakte uit beeld. En dat is de titel van het boek dat Jan T. Bremer, Maarten Noot en Piet Zeeman ons bezorgen. 'Uit beeld', met als ondertitel: 'Wat er in Den Helder aan erfgoed verdween'. Wat weg is? Nou dat is dus heel wat: het neoklassieke spoorstation, de def tige Hoofdgracht, prestigieuze winkels en geliefde uitgaansgelegenheden, strenge en minder strenge kerken, ver zuilde scholen en zorgcentra, belang rijke openbare (haven)gebouwen, bruggen, dijk- en waterwerken en wat al niet meer. Ons erelid Jan T. Bre- mer vertelt er erudiet én onderhoudend over, de nadruk leg gend op erfgoed dat moest wijken voor de naoorlogse moderniteit. Maarten Noot en Piet Zeeman plaatsen er historisch beeldmateriaal bij, dik vierhonderd foto's, illustraties en kaarten. Maar er is meer; Den Helder anno 2018 komt evenzeer aan bod en wel met kleuren foto's gemaakt door leden van de Foto WerkGroep Den Helder. Ze tonen tal van besproken historische locaties in hun huidige hoedanigheid: de Keizer straat, de haven, Huisduinen, bruggen, grachten enzovoorts. Het eindresultaat is een treffende mix van beeld en vertelkunst, historie en actualiteit. Deze verweving in kleur en zwart-wit maakt 'Uit beeld' tot een verplicht nummer voor iedere lief hebber van de Hel- derse geschiedenis. Het niet minder dan 240 pagina's tellende boek mar keert tevens op robuuste wijze het dertigjarig bestaan van onze vereni ging. De verhalen van Jan T. Bremer ver schenen eerder als bijdragen in de Helderse Courant. Het omvangrijke beeldmateriaal is hoofdzakelijk afcomstig uit de beeld bank van de Helderse Historische Vereniging. 'Uit beeld' is de 28e uit gave in de Helderse Historische Reeks. ISBN 978 90 6455 8542. Tech nische realisatie: uitgeverij Pirola. Het boek kost 15 euro voor leden van de HHV. Niet-leden betalen 20 euro. Verkrijgbaar bij Bruna Den Helder en Julianadorp en ook bij Plukker in Schagen. 3

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 3