September 2018. Parade van paradijsvogels trekt door de winkelstraten ter gelegenheid van 10 jaar stadsvernieuwing. (Foto: DVW) herdacht die op zee zijn gebleven. Ander nieuws uit deze sector is de tewaterlating van de spiksplinternieuwe HD 42 Grietje Cornelia. De laatste uit breiding van de Helderse vloot was in 2003. Vissers blij. Bollentelers daarente gen boos. Zij vrezen namelijk de zoute kwel die in het Koegras zou opkomen bij de aanleg van een nieuwe door gaande weg. De agrariërs geven met twee spandoeken in het veld lucht aan hun verontrusting. Dat Den Helder een tekort aan jonge vrouwen kent, wisten we al uit statistisch onderzoek. Maar in september wordt de Helderse gemeenschap ook nog eens ingewreven dat er maar weinig miljo nairs aan het Marsdiep wonen. Dat is op Texel wel even anders, want daar ritselt het van de rijkaards. Eén reactie in deze op een sociaal medium willen we u niet onthouden. 'Geld maakt niet gelukkig, maar ik huil liever in een Rolls Royce dan in een Volkswagen (Maup Caransa).' Donderdag 13 september. De rechter bepaalt dat de kunstenaar Rob Scholte huurder was van het oude postkan toor aan de Middenweg. De gemeente beschouwde hem als tijdelijke gebrui ker toen het pand april dit jaar met behulp van de sterke arm ontruimd werd. De kantonrechter gaat nu uit maken of de ontruiming wel of niet rechtmatig was. Het reddingmuseum Dorus Rijkers legt samen met havoscholieren verha len van zeeredders vast op film. Vrij dag 14 september was een eerste rol prent te zien in Cinema Zevenskoop. Zeven Helderse Helden doen hun verhaal. De verkeersdrukte naar en van Texel duikt weer eens op in het nieuws. Verschillende organisaties bepleiten een tunnelbak op de hoek van de Ruyghweg en de Binnenhaven, bij de Van Kinsbergenbrug. De ongelijk vloerse kruising moet de vlotte door stroming van het verkeer bevorderen. Kosten naar schatting 15 miljoen euro. Texel ziet de spuuglelijke beton nen bak wel zitten, vele omwonenden zeker niet en wie van Den Helder houdt natuurlijk ook niet. FC Den Helder wint het toernooi om het Helders kampioenschap veldvoetbal, met HCSC op de tweede, JVC op de derde en Zeemacht op de vierde plaats. De 12-jarige violiste Fleur van Velsen wint de Helderse Kristalhelderprijs voor jong talent. De prijs, 2500 euro, wordt voor de 27e maal uitgereikt. Op woensdag 26 september worden de eerste elf van de ruim honderd herdenkingsstenen gelegd ter nage dachtenis van de Helderse Joden die in de Tweede Wereldoorlog zijn ver moord. De stenen liggen voor de woningen waar de slachtoffers ooit woonden, als die huizen tenminste nog bestaan. Zoals aan de Loods- gracht voor nummer 13 waar de ongehuwde rentenier Daniel Salomon Beek woonde. Hij en zijn zus Retje zijn in 1943 in Sobibor omgebracht. Jan Kikkert, Jack Ambriola en Ger Lemson besteedden honderden uren aan de zoektocht naar de namen. Kik kert komt uit op 117 mannen, vrou wen en kinderen uit 48 straten. De stichting Herdenkingsstenen Den Helder is de organisatie achter de bijzondere gedenkplekken. Per 29 september sluit de enige en laatste groentezaak in het stadshart: Ence Koning. Op Willemsoord wordt geproost op het welslagen van het tweede bierfestival dat daar wordt gehouden. Meer dan twintig brouwe rijen presenteren hun producten, waaronder de Nieuwedieper brouwe rij Helderse Jongens die aandacht vraagt voor biertjes als Koude Snuffel, Napoleon en een met de opvallende naam 'Voor De Eerste Keer'. September 2018. Stenen geplaatst ter nagedachtenis van in de Tweede Wereldoorlog omgebrachte Joodse Heldernaren. (Foto: DVW) 31

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 31