Verstoorders van de rust op Noorder- haaks - de Razende Bol - gaan voort aan op de bon. Waarschuwen helpt kennelijk niet meer. Zo heb je figuren die er plezier in scheppen om op de zandplaat liggende zeehonden te trei teren. Hoe verzin je het!? Den Helder Airport sluit zich aan bij de North Sea Heliports Alliance, een groep van helikopterhavens die de offshore bedient. Aberdeen, Esbjerg en Stavanger maken er onder andere deel van uit. Samen sterk is de achter liggende gedachte van de alliantie. Onze vereniging werkt mee aan een route van historische foto's in de Stad binnen de Linie. Elke foto heeft een Q-code die, bij activering via tablet of smartphone, in meerdere talen infor matie geeft over het heden en verle den van de locatie. Woensdag 15 augustus heeft de jaar lijkse herdenking plaats van de Japanse capitulatie op die datum in 1945. Niet minder dan 58 jaar na dato krijgt de 88-jarige oud-marineman Ad Blom alsnog een medaille voor de twee perioden, in 1959 en 1960, waarin hij uitgezonden was naar Nieuw-Guinea. In een plantenbak in de Jolstraat wordt een slang aangetroffen. Marinus Vermooten zal het voorval zeker boekstaven, evenals het jonge vosje dat op Erfprins met een pootje in een putje vast komt te zitten. Het arme diertje overleeft het uiteindelijk niet. Vermooten is doende met een lijvig boekwerk over dieren en hun welzijn in Den Helder vanaf 1900. Het wordt Vermootens 21e boek en medio 2020 verschijnt het. In de categorie 'gerealiseerd in een oud gebouw' komt School 7 uit de bus als de beste bibliotheek van de wereld. De internationale jury lette daarbij op zaken als architectuur, duurzaamheid en samenwerking met derde organisa ties. Voor wie het nog niet wist: onze vereniging HHV is een van de partners van de Helderse bibliotheek. De ver kiezing Public library of the year award had plaats in Kuala Lumpur, de hoofd stad van Maleisië. De prijs gaat uit van IFLA, een internationale belangenbe hartiger van bibliotheken met 1400 leden in 140 landen. Ook bibliotheken in Singapore, Noorwegen, de VS en Brazilië dongen mee naar de award. Aan de prijs is een geldbedrag van meer dan 4300 euro verbonden, geld dat KopGroep Bibliotheken gaat beste den aan jeugdboeken. Op 67-jarige leeftijd overlijdt de bekende Heldernaar Cees van der Neut. We zullen hem herinneren als een talentvolle voetbalkeeper, landelijk voetbalscheidsrechter, uitvaartleider en prins carnaval van de Krabbetukkers. Een andere plaatselijke bekendheid die overlijdt is Roel Laning, huisarts, oud-wethouder en van 1978 tot en met 1990 fractievoorzitter van het CDA in de Helderse gemeenteraad. Laning was tevens een van de oprich ters van woningbouwvereniging Nieuwediep, thans Woontij. In de jaren zeventig was hij een prominent actievoerder tegen de aanleg van de Noordelijke Randweg, die dwars door woonbuurten van het stadshart zou moeten worden aangelegd. De ont sluiting is er nooit gekomen. Laning spande zich ook in voor de visserij sector en was toezichthouder bij de GGZ Noord-Holland Noord. Dokter Laning is 82 jaar geworden. Groot onderhoud aan het Carillon, ofwel het monument voor het red dingwezen. Het voegwerk wordt ver vangen. Het klokkenspel doet er even het zwijgen toe, maar niet op zaterdag 8 september Open Monumentendag. 10 jaar Stadshart op Koers is het motto van een driedaags stadsfeest, vrijdag 31 augustus tot en met zondag 2 septem ber. Het is een cadeau aan de Helderse bevolking van Woningstichting en de stadsontwikkelaar Zeestad. Het evene ment begint met de onthulling door acht Jutters van het Jaar van de dub bele bolder op het stationsplein, in de avonduren op Willemsoord gevolgd door een theatraal spektakel van de groep Close Act. Met veel vuur, rook, tromgeroffel, machtige muziek en lichteffecten speelt zich een gevecht af tussen goed en kwaad, in dit geval zeeduivels en zeemeerminnen. De exo tisch uitgedoste spelers bedienen zich van de meest vreemdsoortige instal laties en attributen. Alles schiet, draait, piept, gilt en giert. En..beweegt zich dwars door het publiek dat menigmaal een goed heenkomen moet zoeken. Hoezo valt er in Den Helder nooit iets te beleven? Wie dat beweert, leeft onder een steen. September 2018 Zaterdag 1 september. Het feest rond de stadsvernieuwing dendert door. Zo trekt een parade van wel heel vreemde paradijsvogels door de winkelstraten, eindigend op de oude rijkswerf. Terwijl het stadshart bijkans letterlijk op stelten staat, hoopt De Schooten op voldoende publiek voor haar jaar lijkse wijkmanifestatie. Dat lukt en ook daar kan men terugkijken op een geslaagde dag. Verder tevreden gezichten bij de Helderse Volksuni versiteit (HVU) die te midden van het stadsgedruis haar jaarlijkse open dag houdt. De informatiemarkt levert een kleine vijftig nieuwe cursisten op. Evenals onze vereniging is de Volk universiteit partner van de Helderse bibliotheek. Op het strand is het tweedaagse Vlie gerfeest gaande. Het is de tiende en laatste aflevering van dit evenement. De grote vakantie is ten einde en Scholen aan Zee (voortgezet onder wijs) begint per 1 september 2018 met 7 procent minder leerlingen - 2360 jongens en meisjes - dan in 2017: Ook het ROC Kop van Noord-Hol land ziet zijn populatie kleiner wor den en wel met 2 procent. De krimp is verklaarbaar uit demografische omstandigheden, maar ook het kwak kelende imago van het Helderse voortgezet onderwijs werkt negatief door. Zie ook hierboven. Dit leidt ertoe dat meer scholieren hun heil in Schagen, Alkmaar en Bergen zoeken. Bij het monument aan het Nieuwe Diep worden vrijdag 7 september de vissers 30

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 30