Recht door Zee houdt schaatswedstrijden Maarten Noot Dat loodsen zich niet alleen bezighiel den met het veilig naar binnen en bui ten brengen van schepen, blijkt uit het "Vliegend Blaadje", de voorloper van de Helderse Courant uitgebracht door Drukkerij de Boer, die rond de eeuw wisseling van de 19e naar de 20e eeuw, enige tientallen jaren heeft bestaan. Op 21 januari 1891 stond hierin namelijk het volgende vermeld: De winter, welke we thans beleven, schenkt bij al de ruwheid van haar bestaan, ook prachtige dagen en genietingen, welke het thans levende geslacht bijna niet gekend heeft. Immers wie had vroeger gehoord van ijsfeesten en wedstrijden, waarbij ook vrouwen in 'tstrijdperk traden! Hevige wind en sneeuwstormen hebben de plannen der ondernemers niet kunnen onderbreken en hoewel het scheen dat de sneeuw meesteresse van het terrein zou worden, was er op Zondag verade ming: het 4e ijsfeest kon weer plaats hebben. Van dit feest veel te zegge zou een herhaling zijn van het vroe ger medegedeelde. Het was er even vroolijk en opgewekt; dat er zich minder op de banen bewogen, was wel tengevolge van het min gunstige weer van den vorigen dag. De wedstrijd op de schaatsen, uitgeschreven door de Loodsen-Vereeniging "Recht door Zee" op dezelfde banen, had gisteren morgen onder gunstige omstandighe den plaats. 26 paren, allen zeelood- sen, met hunnen echtgenooten of andere dames, goed ter schaats zijnde, voor dat doel door hen geënga geerd, namen aan de wedstrijd deel. Het hier ongewone, een wedstrijd, waar aan ook vrouwen deel zouden nemen, had een menigte toeschouwers getrokken; muziek en trom lieten zich hooren, in de verschillende restau rants waren de ondernemers bereid de menigte in hunne inrichtingen te ontvangen. Het geheel was een tooneel van groote levendigheid, niet weinig opgewekt door het schouwspel van de om de overwinningstrijdendedames. De uitslag ervan was als volgt: 1e prijs loodsschipper Jn. de Wijn en mej. Drij- ver-Klees; 2e prijs loodsleerling P. Kui per en mej. S. Hankes; 3e prijs loods schipper IJ. C. Hutjes en mej. Gorter en de 4e prijs zeeloods N. Smit en mej. E. Smit-Brouwer. Zo zie je maar weer, de loodsen waren hun tijd al ver vooruit met de emanci patie. De schaatswedstrijden werden overigens gereden op de Binnenhaven vlak bij het Ankerpark. De Loodsenvereniging Recht door Zee was in 1888 in Den Helder opgericht. Den Helder was toen nog de hoofd vestiging van de loodsen voor het Noordzeekanaal. De meeste loodsen woonden dan ook in Den Helder, ondanks dat er voornamelijk in IJmuiden werd gewerkt. De loodskotters en schoeners vertrokken echter wekelijks met loodsen vanuit de Helderse haven naar de loodskruisposten voor IJmuiden. Pas toen de zeilende loodsboten waren verdwenen waren ook alle loodsen naar het Noordzeekanaalgebied ver huisd. Grappig is wel dat nog tot de jaren zestig de tijd van aflossing van het loodsvaartuig op dinsdagmorgen in IJmuiden gelijk stond met het tijd stip dat de loodsen met de eerste trein uit Den Helder in IJmuiden konden zijn. Dat er veel ijs lag werd gemeld in het zelfde bovengenoemde "Vliegend Blaadje", de scheepvaart werd in het Noordzeekanaal namelijk ernstig belemmerd, daar de ijsdikte bij de Hembrug wel 1,25 meter was. Overigens bestaat de Loodsen sociëteit Recht door Zee in IJmuiden nog steeds. De meeste zowel werkende als gepensioneerde loodsen zijn er lid van. IJspret op de Binnenhaven aan het eind van de 19e eeuw. Kelder- Binnenhaven i. d. Winter. 27

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 27