Zitting van de Zeekrijgsraad in het nieuwe gebouw aan de Buitenhaven in 1914. Van links naar rechts: LTZA 1 Mr. Gauthier Jean Jutte (Fiscaal), KAPTMARNS P van Werdt, LTZ 1 H.B.L. Braam, Mr. W. de Sitter (President), LTZA 1 P.M. Schreuder, LTZ 1 C.J.E. Brutel de la Rivière, LTZA 2 D. Pothoven (Secretaris, Mr. D. Sluis (verdediger). Nieuwe Centrale Zeekrijgsraad Op 14 januari 1914 werd in het Paleis (Commandementsgebouw) de nieuwe centrale Zeekrijgsraad geïn stalleerd. Als president van de recht bank fungeerde van nu af een burger rechter Mr. W. de Sitter. Na hem wer den ook benoemd en beëdigd de fis caal LTZA 1 Mr. G.J. Jutte, de overige leden van de raad en de secretaris. 6) Nieuw was ook dat de beschuldigde zich desgewenst rechtsbijstand kon verschaffen door een burger advocaat. De eerste zitting van die Krijgsraad waar een advocaat pleitte had plaats op 21 februari 1914. De zittingen wer den gehouden aan boord van Hr.Ms. "Wachtschip" 7) liggende aan het Nieuwediep. In 1914 werd bekend dat Hr.Ms. "Wachtschip" van de sterkte zou wor den afgevoerd. Voor de Zeekrijgsraad hield dit in dat ze niet meer aan boord hun zittingen konden houden. Daarom werd een gebouw voor de Krijgsraad aan de Buitenhaven aanbe steed op 6 mei 1914. Het werk werd gegund aan Helderse aannemer H. Riemens voor f.13.777,-. Het gebouw stond in verbinding met het bestaande Provoosthuis aan de Bui tenhaven 15. Tweede Wereldoorlog Tijdens de eerste oorlogsdagen dook de Zeekrijgsraad onder in de gewel ven van de Oostbatterij. Na het bom bardement van 14 mei 1940 op de Oostbatterij (3 bommen) werd de zitting aldaar voortgezet op 30 mei. Embleem Zeekrijgsraad. In keel een geblinddoekte Vrouwe Justitia van natuurlijke kleur, gekleed van zilver, met haar van goud, het hoofd omkranst van sinopel, houdende in de opgeheven rechterhand een toorts en in de linker een weegschaal, beide van goud. Als embleemspreuk Pro Justitia' (voor gerechtigheid) in Latijnse letters van zilver op een lint van keel. Vrouwe Justitia is vanouds het zinnebeeld van de juiste rechtspraak. Nadien werd onderdak gevonden in het R.K. Militair Tehuis tegenover het station en op 11 juli 1940 werd in het kantongerechtsgebouw te Den Helder aan Kerkgracht de laatste zitting gehouden. De Zeekrijgsraad werd verplaatst naar Den Haag en vestigde zich in de Laan Copes van Catten- burch 6. De zittingen werden gehou den in het lokaal van de Krijgsraad voor de Landmacht in dezelfde laan no. 12. De eerste openbare zitting aldaar vond plaats op 26 juli 1940. Op 20 september 1940 werd een zit ting van de Zeekrijgsraad uitgesteld. Ook de Krijgsraden van de landmacht en het Hoog Militair Gerechtshof zouden voorlopig hun werkzaamhe den opschorten. In januari 1941 werden het Hoog Militair Gerechtshof, de Krijgsraden voor de Landmacht te Den Haag en Utrecht en de Krijgsraad voor de Zee macht te Den Helder opgeheven. De berechting van alle strafoare feiten, welke behoorden tot de kennisne ming van de genoemde militaire gerechten en welke vóór 20 oktober 1940 werden begaan, ging over de naar de gewone gerechten. Tijdens het verdere verloop van de oorlog zetelde er een Zeekrijgsraad in Londen. Pas op 1 april 1946 keerde de Zee krijgsraad terug naar Den Haag en werd toen geïnstalleerd in de gele kamer van het Ministerie van Marine in aanwezigheid van de commandant der zeemacht in Nederland Vice- admiraal G. Stoeve. 25

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 25