Centrale Zeekrijgsraad in Den Helder Jan van Tongeren Korte inleiding met betrekking tot straffen Op 28 juni 1854 (Staatsblad nr. 96) werden de meest wrede straf fen door Koning Willem III afgeschaft, zoals het kielhalen en ravallen 1) voor het krijgsvolk te water. Beperking voor veroordeel den boven de zestien jaar tot hoog stens honderd bij de laarzen 2) en tot vijftig bij het handdaggen 3). Op 14 november 1879 kwamen er bij nieuwe wettelijke wijzigingen een einde aan de nog resterende lijfstraf fen, zoals het ondergaan van een bepaald aantal zweepslagen. Deze werden vervangen door militaire detentie, eventueel in combinatie met degradatie. De doodstraf bleef wel gehandhaafd, maar moest in alle gevallen uitgevoerd worden met de kogel en niet meer zoals voorheen in bepaalde gevallen met de strop. Drie ressorten Vóór de instelling van een centrale krijgsraad voor de Zeemacht werd in drie ressorten in Nederland recht gesproken in maritiem-militaire zaken. Dit geschiedde aan boord van Zr.Ms. wachtschepen te Den Helder, Hellevoetsluis en Vlissingen. Daarnaast werden ook naar behoefte ad-hoc-krijgsraden geformeerd aan boord van diverse schepen. Op sche pen wordt, zoolang de krijgsraad zit ting heeft, ook gedurende de executie van een vonnis, de krijgsraadvlag - zijnde eene witte vlag van gelijke lengte en breedte met het woord "Justitia" in het midden - geheschen aan de krui- stop of, bijaldien daar een commando- vlag waait, aan de voortop; op schepen met twee masten altijd op den voortop. 4) Diezelfde katoenen vlag werd ook gevoerd aan de wimpelstok van de sloep waarmee de commissarissen overvoeren naar het schip waar de zitting plaats vond. Toen de mobilisatie van de Eerste Wereldoorlog begon was de Zee macht verdeeld over drie Directies, nl. die van Willemsoord, Hellevoetsluis en Amsterdam (aan boord Wacht schip van 1901 tot 1914). De Directie Hellevoetsluis is daarna overgegaan in een nieuw opgerichte te Middelburg en die van Amsterdam is spoedig verdwenen en ingelijfd bij de Directie te Willemsoord. 5) Willemsoord Zeekrijgsraad Op de voorgrond het gebouw van de Zeekrijgsraad aan de Buitenhaven circa 1917. Op de achtergrond de Oostpoort van de Rijkswerf net voor de kolenloodsen. (Ansichtkaart S.J. Prins en Co., Den Helder) 24

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 24