Duitscher kwam dan ook dadelijk, op het zien van het kaartje van bewijs van toegang, met eene groote lan taarn, en een paar dikke kaarsen, te Kijkduin. Wij volgden hem nu naar voornoemden toren: hier opende hij de zwaar geslotene deur, wier dreu nend geraas op hare zware hengen iets ontzagwekkends had, en nu daal den wij 36 Rijnlandsche voeten (*11 meter) in een duister onderaardsch gewelf af. Tot op deze diepte afge daalde zijnde, wandelden wij de lange, breede gewelven door, aan wier buitenzijden schietgaten waren, die voor de diepe drooge grachten uit kwamen, welke gaten, tegen het instuiven van het duinzand, veelal met planken digt gespijkerd waren; het was, alsof wij, door het flaauwe kaarslicht verzeld, een uitgebreid spookhol doorkruisten. 'De buitenmuren van dit Souterrain zijn 9, en de binnenmuren 4 voeten dik (*respectievelijk 2,8 en 1,3 meter); in een dezer gewelven bevindt zich een groote regenbak van 104 Rijnlandsche voeten lang (*33 meter), 18 breed (*5,6 meter) en 12 voeten hoog (*3,8 meter), boven welks ieder einde een mond geplaatst is. Wanneer zich boven iede- ren mond van dezen bak iemand plaatst, en men spreekt op de gewone wijze tot elkander, zoo kan men woord voor woord verstaan, wat er gesproken wordt. Het geluid doet hier boven en in een gewelf eene zeer zonderlinge en in kracht toenemende uitwerking. Van deze gewelven gaat men aan de noord zijde onder de brug nog weer 6 voeten lager (*1,9 meter), door een gewelfden gang (dus 42 voeten diep, *13 meter), onder de gracht door, naar de buiten bedekte wegen; dan hierin lag geweldig veel zand, dat tusschen de reten van de planken voor de schietgaten doorge stoven was. Heimelijke mijnen 'Uit de bedekte wegen, die zich buiten de gracht bevinden, kunnen de bele gerden langs de drooge grachten schieten, om het bestormen te belet ten; ook de vuurtoren is van schietga ten voorzien, leverde het eene met het andere een schoon geheel op. In de bedekte wegen wees ons de oude por tier een klein gaatje aan, door welks opening men op een grooten afstand heimelijke mijnen (volgens zijn zeg gen, bij nacht door beëdigde timmer lieden vervaardigd) konde laten springen, om alzoo den vijand op het onverwachtst in de lucht te laten vlie gen. De frissche lucht, en de hier altijd heerschende gezonde droogte doen het verblijf der hierin liggende zich in genesteld hadden, gelijk ook in het fort Erfprins, hebbende deze sterkten niet vóór den 4 Mei 1814 ontruimd. De heer L. werd beschul digd, de Fransche deserteurs, door hun den weg te wijzen in het ontvlug- ten, behulpzaam geweest te zijn, zoodat de spoedige omwenteling hem het leven deed behouden. 'Onze Duitsche lantaarndrager ver telde ons, dat dit fort zoo vele zesthal- ven gekost had, als er steenen aan vermetseld waren, welke laatste men op een getal van 800 millioenen begroot; - welk een licht wist deze Gezicht vanaf Fort Lasalle (Erprins) op Huisduinen in 1814. (Detail uit een tekening, aquarel van Kapitein ter zee Maurice Ver Huell, collectie gemeente Den Helder) soldaten minder onaangenaam, en het metselwerk vast en duurzaam zijn; - niettegenstaande wij het na veelvuldige regens en in het natte jaarsaizoen bezochten, was er vol strekt geene vochtigheid in of buiten het Souterrain te ontwaren. 'Onze gids verhaalde ons, dat een nog levende burger van de Helder, C.L...., er 26 dagen juist onder het torenge welf, op den dood had gevangen geze ten, en wel ten tijde der omwenteling in 1813 en 1814, toen de Franschen er oude met zijn kaarslicht over deze onderneming niet te verspreiden! 'De kuil, waarin dit kostbaar gebouw gelegen is, werd door 1500 Spanjaar den gegraven; terwijl een en ander in 1812 in den tijd van 9 maanden vol tooid werd; behalve de vuurtoren, welke, onder deze regering, in 1822 gebouwd en, alhoewel minder kost baar, het nuttigste van deze geheele onderneming is. - Ten tijde der Fran- schen werd Kijkduin Moorland geheeten. 23

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 23