Huisduinen doet haar naam eer aan, constateert Teenstra. 'Te regt wordt dit nietig dorpje Huisduinen gehee- ten, wijl het bijna in de duinen als in jagtsneeuw bedolven ligt. De huizen zijn veelal oud en bouwvallig, terwijl eenige verlaten zijn; de muren zijn voor het grootste gedeelte van gele Vriesche steenen opgetrokken, met tegels aan de wanden.' Waarlijk bezienswaardig Teenstra's aandacht wordt vervolgens getrokken door het fort Kijkduin. 'Waarlijk bezienswaardig, wijl toren en fort beide zeer fraai en kostbaar gebouwd zijn. Vóór de bouwing van gemeld fort was dit duin zeer hoog, wordende er toen steenkolen ten dienste der zeevarenden op hetzelve gebrand; dan de Franschen hebben deszelfs kruin afgenomen, en daarna een diepen vierkanten kuil of eene kom doen graven, waarin het tegen woordige fort gemetseld werd, heb bende dus den ouden 24 voeten (*7,5 meter) hoogen steenkool-toren moe ten aftreken. De tegenwoordige toren, die midden op het fort staat, is kegelvormig en rond van gedaante, en rust op het middelste gewelf van dit onderaardsche fort (Souterrain); zijnde deze langzaam vernaauwende toren geheel van gele steenen opge bouwd en 74 voeten (*23 meter) boven het duin, zoodat de toren, behalve de groote en fraaije lantaarn 137 voeten (*43 meter) boven de oppervlakte der zee verheven is, wor dende door 26 lampen in 2 boven elkander geplaatste cirkels verlicht, brandende deze Argantsche lampen voor parabolike reflectoren, die het licht terug kaatsen. 'Het was op den 29 October 1822, dat men deze lampen hier voor het eerst ontstak, kunnende dit belangrijk kunstlicht op zee van deks 5, en uit den mast 7 mijlen ver gezien worden. Onder de cirkels dezer lampen loopen kagchelpijpen, die bij vorst weder gestookt worden, ter voorkoming, dat de olie in dezelve niet stijf worde. Wanneer men zich des avonds, nadat de lampen ontstoken zijn, in de lan taarn bevindt, kan men het sterke licht, dat door de holle verzilverde spiegels terug gekaatst wordt, met moeite aan de oogen verdragen. De toren is door een zwaren afleider, die over de duinen naar het strand loopt, tegen den bliksem beveiligd. Over een en ander heeft de heer E.W.G. Hacket, luitenant ter zee, het toeverzigt, welke ons verhaalde, dat de toren met diens lantaarn, enz. f. 120.000 gekost had. De lantaarn of koperen koepel is het eerste, wat van dien aard hier te lande vervaardigd is, zijnde de koepel door 's Rijks geschutgieter, den heer Maritz, te 's Gravenhage, en de lichtkaatsers door den heer H. de Heus, fabrikant te Amsterdam, vervaardigd. Een glaasje vaderlandschen je never 'Nadat ik met mijnen reis- en hutge- noot, den heer L.W. Mondt, den toren bezien had, en wij door het op- en aftlimmen, zoo van den toren, als door het losse duinzand, eenigszins vermoeid waren, besloten wij, om bij den tapper Hendrik Klein, voerman te Huisduinen, eene kleine versnapering te nemen, waar wij ook onzen getrou wen geleider, den ouden lampopsteker, tevens de schoonvader van Reindert Kruk zijnde, op een glaasje vaderland- schen jenever trakteerden. Kijk, dat moet men er in zulk guur weer ook toch van hebben, en daarbij passen, gelijk gij nader zien zult, zulke natte sleutels in alle sloten. Wij wenschten namelijk, ook het fort te bezigtigen; maar dit konde zonder bewijs van toegang, hetwelk men van den kom- mandant vragen moest, niet geschie den: er moest dus eene nieuwe poging worden gedaan, en hiertoe was ons dit graantje als openingsmiddel zeer dienstbaar; - niet dat de oude man zijn pligt verzuimde, neen! maar hij vroeg onze namen, en bepaalde ons, om Maandag (het was nu Zaturdag, den 25 December) terug te komen; en nu had hij werkelijk kaartjes voor ons van den kommandant Wolff, die op de Helder woont, gehaald. Uitgebreid spookhol 'Nu moest de portier van het fort Erf prins nog worden gehaald: deze oude Schipbreuk van het fregat 'De Vreede' nabij Huisduinen op 14 oktober 1824. Aquarel J. Mooy, 1832. (Scheepvaartmuseum) 22

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 22