Bolder vertelt historisch verhaal zeestad Den Helder HHV nauw betrokken bij totstandkoming kunstwerk Bolder staat als een huis op stationsplein. (Foto: DVW) Al voor de onthulling op 31 augustus 2018 stonden de professionele en sociale media er bol van. De een vindt het maar een plomp onding, de ander roemt het als een verrijking van de binnenstad. De feiten zijn dat de bolder op de hoek van de Parallelweg met de Beatrixstraat 12 meter breed en 6 meter hoog is, 7,5 ton weegt en daarmee niet over het hoofd te zien valt. Het is dus helemaal niet gek dat zowat iedere Heldernaar een mening heeft over de bolder. Het kloeke kunstwerk wil een mari tiem beeldmerk zijn voor de stad. Zo symboliseert de H-vorm de verbon denheid van Den Helder met de zee en zeevaart. De vorm karakteriseert ook het nuchtere 'met beide benen op de grond staan' van de stoere mari tieme stad en haar inwoners. Hier kun je aanmeren, ben je welkom, ben je veilig en op de goeie kaai beland. Vanuit deze thuishaven kun je ver trekken en terugkeren. Trossen vast, trossen los. Het leven opgevat als reis. Vij&onderd woorden op de verticale kolommen verwijzen naar de mari tieme geschiedenis van de stad. Geen hele verhalen, wel flarden, citaten, ter men, kreten en namen. Bijvoorbeeld nagelheters en nageldouwers, de onver schrokken Dorus Rijkers, de Zoutman gereed om te vertrekken naar de Oost, binnenlopen met de VOC, kaapvaart en koopvaart, commandeurs en walvis vaarders enzovoort. Op verzoek van stadsontwikkelaar Zee stad leverde onze vereniging de woorden aan. Dat was een hele klus, memoreerde Ko Minneboo tijdens de algemene jaar vergadering van 13 november. Want 500 jaar maritieme geschiedenis weergeven op twee staanders is best wel een puzzel, hoe robuust ze ook zijn. Zestien pagina's tekst leverden Ko Minneboo, Rens Schendelaar en Maarten Noot er aan vankelijk voor aan. Te veel, dus moest er geschrapt worden. Uiteindelijk bleven er vier tot vijf velletjes tekst over, alles bij eengenomen 4000 leestekens. De onthulling van de bolder werd ver richt door acht Jutters van het Jaar, onder wie een van de eersten, Marinus Vermooten, maar ook de jongste: Ilse Kootkar. De plechtigheid was tevens het begin van een driedaags stadsfeest ter gelegenheid van 10 jaar vernieuwing van het Helderse stadshart. Beeldend kunstenaar Marc Ruygrok ontwierp de bolder, in samenwerking met stedenbouwkundige Edzo Bindels van West 8 Urban Design Landscape Architecture en Juliette Nielsen van Beersnielsen lichtontwerpers. Hun opdrachtgever was Zeestad. De bolder is vervaardigd door Klokkengieterij Koninklijke Eijsbouts in Asten. Kosten: 400 duizend euro. Het Helderse bedrijfsleven en de veerdienst TESO droegen er 60 duizend euro aan bij. Onthulling van de bolder door acht Jutters van het Jaar. (Foto: DVW) 16 miTllTEN VISRESTAURANT

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 16