De Fransen (rood/blauw) vallen de Spanjaarden aan. zijn geweest, want als ze halverwege waren gestorven dan had de gevange nisdirecteur de toorn van Napoleon over zich heen gekregen. Op de site: http://www.napoleonicsociety. com/englisarkham.pdfstaat op de 3e pagina, dat gevangenen naar Frankrijk werden gestuurd. Duitsers, Zwitsers en Fransen werden overgehaald om dienst te nemen in het Franse leger, maar dat gold niet voor Spanjaarden. Die waren niet te vertrouwen. Op deze pagina staat er ook dat 12.000 Spaanse gevangenen uit Saragossa zouden komen en dat er naar verwachting circa 300-400 gevan genen per dag onderweg zouden gaan sterven. Uiteindelijk bereikten er niet meer dan 6000 Frankrijk. Ze moesten dwangarbeid verrichten, zoals het bou wen van forten, bruggen, wegen en droogleggen van moerassen. Knoopafóeelding 10. Spaanse knoop van het Vrijwilligers regiment. De eerste Spaanse knoop (zie afteelding 10) heeft de tekst: VOLUNT.D AVILA P. FERNANDO VII. Na zoeken op de Spaanse website https://masquemural- las.com kom ik tot de volgende tekst: El regimiento de voluntarios de Avila para Fernando VII. Dit betekent: Het vrijwil ligers regiment van Avila voor Fer nando VII. Avila is een stad in Spanje en Fernando VII was toen de koning van Spanje. Deze platte knoop (diameter 15mm) is één van de weinige, die tijdens de korte regeerperiode (maart - mei 1808) van Ferdinand VII zijn gemaakt. De knoop komt niet voor in het Spaanse boek 'Boto- nes de Uniforme Espana 1791-2011'. Wel is er in het Spaanse boek één bekend met de tekst: Reg(imiento) De Avila. Dat maakt de knoop vreselijk zeldzaam, want drie verschillende Spaanse schrij vers hebben de medewerking van veel Spaanse verzamelaars gehad voor hun boek en deze knoop komt blijkbaar niet voor bij deze verzamelaars. Het is dus heel uniek, dat deze in Huisduinen terecht is gekomen. Het kan heel goed een knoop van een krijgsgevangene zijn, maar ook is het mogelijk dat een krijgsgevangene geko zen heeft voor dienst in het Franse leger. Het sterftepercentage in de krijgs gevangenenkampen was vreselijk hoog en de overlevingskans in een bataljon Ouvriers (betekent: arbeiders) was hoger. De Fransen hadden voortdurend een tekort aan goed opgeleide ambachtslieden. Op de Spaanse website https://masque- murallas.com staat: dat de raad van defensie en bewapening van de stad Avila begin 1808 werd samengesteld. Op 1 september 1808 stelde de textielfabri kant Serrano een vrijwilligers regiment samen om de stad Avila te beschermen tegen de invasie van Napoleon. Bijna 500 jongeren (de meeste onervaren in het omgaan met wapens) kwamen uit ver schillende delen van de provincie en vormden een bataljon. In 1809 werd het regiment gestationeerd op verschillende checkpoints om de omliggende dorpen te Ribera del Duero te beschermen. In 1810 werd de stad Ciudad Rodrigo belegerd, waarbij het regiment van vrijwilligers een grote rol speelde. Het vrijwilligers regiment van Avila stond onder bevel van luitenant-kolonel Antonio Vicente Fernandez en aanvoerder Perdro Gal lego. Het speelde een belangrijke rol in het verzet. Na een belegering van 24 dagen nam de Franse maarschalk Michel Ney de stad Ciudad Rodrigo op 9 juli 1810 in. Er werden 4000 Spaanse solda ten krijgsgevangen gemaakt. Vermoedelijk heeft één van deze Spaanse krijgsgevangenen zijn knoop op het voormalige OS&O terrein verloren. 14

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 14