Knoopafteelding 7. Knopen van Bataafse Republiek en Koninkrijk Holland. Bataafsche Republiek Op het terrein kwamen ook zoge naamde 'grote knopen' (zie afoeelding 7) van uniformen van de periode Bataaf sche Republiek (1795-1805) (nr. 3 en 4) tevoorschijn, dat het 1e model is. De nummers 2 en 7 zijn van het 2e model en zijn ingevoerd voor 1799 (mogelijk in 1797) en gebruikt tot het einde van het Koninkrijk Holland in 1810. In de beginperiode van het Koninkrijk Hol land droegen veel militairen namelijk nog het oude uniform van de Bataaf- sche Republiek. Knoop met nummer 2 behoorde toe aan het 2e Regiment Infanterie, dat in 1805 ontstaan is door samenvoeging van 2e, 3e en 4e Bataljon Infanterie. In 1808 heeft het 1e bataljon van het regiment als onderdeel van de Hollandse Brigade nog in de Spaanse onaffiankelijkheidsoorlog gevochten tegen de Spanjaarden. Voor uniformen gold een afdraagperi- ode. Iemand kreeg na een bepaalde tijd (bijvoorbeeld 2 jaar) een nieuw uni form. Als er een grote wijziging plaats vond, werden de uniformen niet tegelijk vervangen. Het was normaal dat in een regiment oude en nieuwe uniformen tegelijk gedragen werden. Zo zijn op het Uniform van het 2e Regiment infanterie, 1806-1810. (Aquarel van Piepers) OS&O terrein knopen (zie afoeelding 3) gevonden van het type dat eind 1793 officieel al was afgeschaft. De laatste knoop in afoeelding 7 met het monogram VH of HV bestaat uit hetzelfde materiaal als de genummerde knopen en zal waarschijnlijk uit dezelfde tijd komen. Vanwege de sier lijke letters zou het een 'livrei' knoop van een lakei of een knoop met de voorletters van een kolonel kunnen zijn. Het is bekend, dat sommige regimenten in de Republiek voor 1795 eigen, gemerkte uniformknopen hebben inge voerd. Het materiaal van deze knopen is maar 0,3mm dik en dus te fragiel om kleding te sluiten. Ze zullen op de kle ding genaaid zijn om te laten zien van welke kolonel of regiment de soldaten behoorden. De zilverkleurige knopen hebben een houten achterkant met een ijzeren oogje. Afmetingen zijn 18,5mm en 24mm. Knoopafteelding 9. Bataafse knoop van de 'Gewapende Burgermagt'. Een andere knoop, die te maken heeft te maken heeft met de Bataafse Republiek (1795-1805), is de knoop in afoeelding 9 (diameter 17,3mm). De letters geven de affiorting weer van de Gewapende Bur germagt, die in 1796 is opgericht. Het Bataafse volk wilde een Gewapende Burgermagt, die haar vrijheid en onaf hankelijkheid in die periode zou verde digen. Het is zelfs zo geweest, dat ver schillende steden een eigen Gewapende Burgermagt hadden. Het is niet bekend of Huisduinen en Den Helder een eigen gewapende Burgermagt hadden. Spaanse knopen Op een gegeven moment werd er dieper op het terrein gegraven en vond ik ver schillende knopen met Spaanse tekst. De vraag die bij me op kwam, was hoe Spaanse knopen op dit terrein terecht waren gekomen? Ik had eens gelezen dat Spaanse krijgs gevangenen mee hadden geholpen bij de bouw van Fort Kijkduin. Op internet kon ik alleen vinden dat 2692 Spaanse krijgsgevangenen tussen 1811 en 1813 mee hebben geholpen met zware grondwerkzaamheden bij de bouw van Fort Kijkduin. In 'Levend Verleden' uitgave september 2011 wordt beschreven, dat Napoleon Fort Kijkduin bezocht en aan de Spaanse krijgsgevangenen vroeg, waar en wanneer ze gevangen waren geno men. Ze gaven allemaal een ander ant woord. Blijkbaar waren ze op verschil lende locaties in Spanje gevangengeno men. Meer is er tot nu niet bekend van deze gevangenen in de geschiedschrij ving van Huisduinen. Op het internet is na intensief zoeken toch wel meer te vinden over deze krijgsgevangenen. In 1808 viel Frankrijk Spanje binnen en begon de Spaanse onaffiankelijkheids- oorlog, die tot 1814 duurde. Tijdens deze oorlog werden ongeveer 65000 Spaanse soldaten krijgsgevangen gemaakt en naar Frankrijk overge bracht. Tijdens de Franse revolutionaire (repu blikeinse) periode waren gevangen tegenstanders 'vijanden van de staat' en werden daarom heel slecht behandeld. Napoleon wilde echter, dat de gevange nen menselijker werden behandeld. Bekend is, toen Napoleon in 1811 Amsterdam bezocht tijdens zijn triom fantelijke intocht, dat Spaanse krijgsge vangenen meeliepen. Deze mannen moeten toen wel in goede gezondheid 13

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 13