schrift Sappeurs Arme du Genie. Die te dateren zijn tussen 1798-1801, maar mogelijk daarna nog gedragen. De pro ductie van deze platte knoop (diameter 21,5mm) kan dus ook vóór 1801 worden gedateerd. Bij belegering van een stad graven Sap peurs loopgraven en zorgen Mineurs voor gangen en plaatsen mijnen onder de stadsmuur om deze op te blazen. Er zouden in 1794 twaalf bataljons sap peurs moeten zijn opgericht, maar in 1795 waren er slechts 9 over en later was dit aantal nog minder. In Fallou is terug te vinden, dat op 18-2-1812 het aantal bataljons sappeurs wordt ver hoogd naar 8 en dat die nieuwe batal jons Sapeurs Espanols worden genoemd. Er dienden dus Spanjaarden in die bataljons. Deze bataljons moeten zijn opgericht in Spanje. Ook in Spanje zullen deze knopen zijn verloren. In de Spaanse boeken wordt deze knoop gevonden. In het Spaans heet hij Obre- ros 1798-1801. De knoop hoort in het rijtje rechtsboven op pag. 170 van Fal- lou. De Spanjaarden beschrijven, dat in 1801 het kuras met de helm en gekruiste bijlen is ingevoerd. Die staan ook op pag. 170 van Fallou. Vermoede lijk heeft de knoop aan een opzichter toebehoord, die toezicht hield op de Spaanse krijgsgevangenen. De Fransen waren meesters in het heer sen en verdelen: Spanjaarden naar Nederland en Nederlanders naar Spanje om mee te vechten tegen de Spanjaar den. Alle latere knopen van de genie bevatten een afteelding van een harnas en helm. Ook kwamen oudere typen knopen van het Franse leger boven de grond. Het zijn knopen (zie afteelding 3) met sym boliek van de Franse revolutie (roeden- bundel, frygische muts, eikenblad en opschrift République Franqaise). Gemaakt in 1792-1793, maar door tekorten aan uniformen nog heel lang doorgedragen. Sporadisch komen ze ook in Oost-Europa voor, wat erop wijst dat tijdens de mislukte invasie van Napoleon in Rusland in 1812 sommige troepen nog steeds deze knopen droe gen. De afmetingen zijn 23mm en 17mm. De artilleristen van het reguliere leger trokken met de Franse legers door Europa en bedienden de kanonnen tij - dens veldslagen. Dit was heel zwaar werk. Wanneer Franse soldaten het zware werk fysiek niet meer aankonden en dus niet meer geschikt waren om aan de veldtoch ten mee te doen, dan hielpen ze vanwege hun ruime ervaring toch nog mee in garnizoenen. Ze droegen dan andere knopen op hun uniformen. Op het OS&O terrein is een dergelijke knoop gevonden met opschrift: CANNONIERS VETERANS (zie afteelding 4). De Canonniers Vétérans dienden voorname- Knoopafteelding 4. Franse knoop van veteraanse artillerist. lijk in kustforten. Fort Kijkduin is een dergelijk kustfort. De knoop is gemaakt tussen 1805-1818. De afmeting is 16mm. Deze knopen worden langs de hele Nederlandse kust gevonden. Knoopafteelding 5a. Voorzijde van vergulde knoop van Franse officier. De Franse marine heeft ook knopen (zie afteelding 5a) op het terrein verlo ren. De linker knoop (19mm) is een dergelijke knoop. Deze knoop was ver- Knoopafteelding 3. Knopen van de Franse revolutie. guld, want aan de achterzijde zijn nog sporen aanwezig van verguldsel. De rechter knoop is de standaard knoop voor officieren van de Franse marine, die gebruikt werd tussen 1772 en 1815 zowel tijdens het Ancien Régime (1772 1789) en de gehele Franse Tijd (1789 1815). De afmeting is 26mm en weegt maar 2,86 gram. Deze platte knoop is gestanst uit dun geelkoperen plaat, dat om een schijf van been aan de achter zijde is 'gevouwen'. Het oogje is niet meer aanwezig. Krijgsgevangenen Een andere zoeker met een detector vond op het terrein een Franse knoop met nr. 12 (zie afteelding 6), waarop de tekst: PRISONS DE GUERRE staat. Knoopafteelding 6. Knopen van Franse krijgsgevangenen. Deze tekst luidt voluit: PRISONNIERS DE GUERRE, dat krijgsgevangenen betekent. Omdat in Huisduinen buiten het OS&O terrein ook zo'n knoop met nr. 23 met een goed leesbare tekst is gevonden, was de juiste tekst met zekerheid vast te stellen. Op een Franse site: http://boutonancien.forumactif. com is te lezen dat in 1811 38 bataljons krijgsgevangenen in Europa werden ingezet als arbeiders. Met zekerheid zijn deze knopen affiomstig van (Spaanse) krijgsgevangenen, maar daarover later meer. In de boeken over Franse knopen komen deze massieve platte tinnen knopen (diameter 23 mm) niet voor en zijn daardoor heel erg zeldzaam. Tot nu zijn deze knopen niet bekend in Neder land. De datering is lastig, maar voor de zekerheid kan 1792-1814 aangehouden worden. 12

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 12