Galgenveld Huisduinen geeft geheimen van militaire knopen prijs Deel I: Lucien Okel Regelmatig zoek ik in Den Helder en omgeving met een metaaldetector naar eeuwenoude voorwerpen. Bij voorkeur in een gebied waar vanouds menselijke activiteiten zijn geweest, zoals in Huisduinen op het voorma lige Ontspanning Sport Ontwikke ling (OS&O) terrein ten zuiden van de dorpskern. Het was in de periode dat daar grondwerken plaatsvonden voor de bouw van het nieuwe woonwijkje. De voorwerpen die ik en andere detectoramateurs daar vonden vertel len bijzonderheden van de mensen die honderden jaren geleden het dorp hebben bezocht, er verbleven of er hebben gewerkt. Het gebied grenst aan de duinen en wordt sinds mensenheugenis het Gal genveld genoemd. Op dit terrein wer den ooit executies en lijfstraffen uitge voerd, nadat de baljuw en schepenen van Huisduinen recht hadden gespro ken. Bekend is dat in 1805 voor het laatst daar nog een vrouw gegeseld werd. In de eerste jaren van de 20e eeuw voetbalde met veel publiek op dit ter rein de "Heldersche Football Club" HFC haar wedstrijden. Verder is bekend dat het tot aan de Tweede Wereldoorlog in gebruik was als defen sieterrein en onder andere diende als tentenkamp voor het leger. Tijdens de Duitse bezetting zijn op dit terrein verschillende gebouwen neerge zet. De twee bekendste zijn de officiers mess, in de volksmond 'casino' genoemd en een lange werkloods, die werd gebruikt voor het herstel van kust en scheepvaartartillerie, zowel tijdens Militair tentenkamp op het Galgenveld bij Huisduinen circa 1914. Knoopafteelding 1. Knopen van het Franse regiment 3, 8, 67 en 72. de Duitse bezetting en geruime tijd na WOII door de Koninklijke Marine. In de jaren negentig is dit terrein door de Koninklijke Marine verlaten. Franse knopen In juni 2014 werden de eerste stappen gezet naar woning bouw. Dit begon met de sloop van een gebouw, die de "boerderij" werd genoemd. In het zand, dat tevoorschijn kwam bij de sloop, werd al gauw de eerste knoop van Napoleon van het 72e regi ment (zie affieelding 1) gevonden. Vanaf april 2015 werden de werkzaam heden vervolgd. Aannemingsbedrijf J.J. Meijer haalde van het gehele terrein de oude bestrating weg en in het vrijgeko men zand werden andere Franse kno pen met de nummers 3, 8 en 67 (zie affieelding 1) gevonden. Deze Franse knopen zijn lijninfanterie knopen van verschillende regimenten. Doordat er geen randschrift op staat, zijn ze gemaakt tussen 1803-1814. De afme ting van deze knopen bedraagt circa 6mm. Een andere knoop met regi ment nummer 8 (zie affieel- ding 2) heeft rondom de tekst: Knoopafteelding 2. Knoop van de Franse Genie. TRAVAILLEURS DU GENIE MILITAI, aan te vullen als Travailleurs du génie militaire. De drager van de knoop was vermoedelijk een arbeider van de genie. De vertaling van travailleurs is hetzelfde als Ouvriers, wat werkers betekent. In het bekende boek van Fallou uit 1915, Le bouton duniforme Francais, is op pagina 169 de Genie te vinden onder Sapeurs en Mineurs. Vergelijkbare knopen zijn in Fallou opgenomen met cijfer en rand- 11

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 11