Het reddersmonument met carillon en de Westerkerk aan het Helden der Zeeplein. De kerk en de woningen zijn in opdracht van de bezetter in 1944 gesloopt. Nieuwjaarsgroeten Vanaf de jaren 1860 was het gebruike lijk dat middenstanders en de gegoede burgerij in de plaatselijke krant een gezamenlijke nieuwjaarsgroet plaatsten. Het was op alfabet een paginagrote namenlijst, met daarbij de tekst: "Aan familiebetrekkingen, superieuren, vrienden, bekenden, begunstigers enz. door de ondergetekenden die voor de plaatsing hunner namen elk een liefdegift van 50 centen hebben afgestaan, ten voordele van de armen van de verschillende gezindten in deze gemeente, drukloon, papier enz. wordt niet in rekening gebracht". Na 1900 verschenen de meer persoon lijke nieuwjaarsgroeten in de krant, gericht aan familie en bekenden. En de vele verenigingen, middenstanders en horeca brachten op deze wijze een nieuwjaarsgroet of een gelukkig nieuwjaarswens. Ook werden in de krant nieuwjaarsgroeten overgebracht vanuit en naar Nederlands-Indië en aan zeevarende familieleden. In de twintigerjaren maakte fotograaf atelier Eiselin aan de Polderweg persoonlijke fotokaarten met kerst en nieuwjaar opdruk. Ook hingen toen in de post kantoren lijsten met teksten voor wenstelegrammen waaruit men een keus kon maken in het Engels of Nederland bestemd voor familie, vrienden en relaties in verre wereldde len of op zee. Op nieuwjaarsdag was de postdienst van het hoofdkantoor aan de Kanaalweg geopend, de post agentschappen Zuidstraat en Tuindorp waren gesloten. Er vond op nieuw- jaarsdag zelfs nog een normale brief postbestelling plaats. Helderse klokken op de radio Vanaf de twintigerjaren werd op de radio vanuit Hilversum een oude jaarsavondprogramma uitgezonden. Met een jaaroverzicht, een vrolijk hoorspel, optreden van bekende artiesten met oude en nieuwe liedjes en om twaalf uur het inluiden van het nieuwe jaar door de kerkklok van de St. Vituskerk te Hilversum. Maar oudejaarsavond 1935 klonken uit de radio de twaalf uur slagen vanuit de Ouwe Helder. De krant schreef op 31 december: "Helderse klanken op oudejaarsavond in de ether. Wester- klok luidt 1935 uit en het carillon het nieuwe in. Het zullen Helderse klan ken zijn welke men op het moment dat het laatste uur van 1935 en het eerste van 1936 in elkaar verglijden, via de AVRO zal kunnen beluisteren. Hel- derse klanken, en wel de twaalfuurslag van de Westerkerktoren, gevolgd door carillonspel van de stadsbeiaardier de heer Dito. Hij zal een drietal korte nummers spelen, namelijk "Wie gaat mee, gaat mee, over Zee? Wilt heden nu treden, en Naspel". Ongetwijfeld zal dat deel van de bur gerij hetwelk het oude jaar uitzit naar dit concert vanaf 12 uur beluisteren". Twaalf uur Oudejaarsavond is anders dan een gewone avond. De viering brengt tra ditie en iets extra's met zich mee. De tafel voor de avond was versierd met wat hulsttakjes en gedekt met een schaal oliebollen, etenswaar en drank. Voor de kinderen was er warme anijs melk en chocolademelk. De radio stond aan. Er werden kaartspelen en bordspelen uit de kast gehaald, dob belstenen geworpen. Ja, de laatste dag van het jaar werd vrolijk uitgeluid met familie in huiselijke kring. Klok slag twaalf uur werden handen geschud, gezoend en omhelsd en geklonken op het nieuwe jaar. Buiten wensten men de buren en bekenden veel heil en zegen en geluk en voor spoed. In de verte loeiden de sirenes en stoomfluiten. Boven de haven lich ten de wolken op door een flits, gevolgd door het gedonder van saluutschoten. Vanaf de schepen straalden zoeklichten hoog de don kere sterrenhemel in. Het nieuwe jaar was aangebroken. Veel heil en zegen De laatste dag van wintermaand Wordt vrolijk uitgeluid; Sirenes loeien om het hardst Met boot- en nachttreinfluit. Men drinkt en klinkt elkander toe En in intiemen kring Schalt er een lach of blinkt een traan Om een herinnering Voorbij een jaar van vreugd en leed, Van voorspoed, tegenslag Voorbij een jaar en in zijn plaats Treedt nu de Nieuwjaarsdag Het Nieuwe Jaar vraagt nieuw begin Vol ijver, trouw en plicht Veel heil en zegen zij de wensch In 't jaar, dat voor ons ligt.! 31 december 1938 (anoniem, Helderse Courant) Bronnen: Diverse jaargangen Vliegend Blaadje, Regionaal Archief Alkmaar. Diverse jaargangen Helderse Courant, Regionaal Archief Alkmaar. 10

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 10