hen te redden-. Gelukkig voor hem kwamen er ook noodsignalen vanuit Callantsoog. Daar aangekomen bleek er echter niets van een in nood verke rend schip. 'Dit had blijkbaar zelf zijn positie weten te verbeteren en was zonder hulp uit de wal gekomen' Verder geen commentaar. De 'Garm' was inmiddels door sleepboot 'Oceaan' op Terschelling binnengebracht. Op 26 november 1928 had Coen Bot de teleurstelling van zijn leven. Dringend verzocht te helpen bij het redden van de bemanning van het gestrande Italiaanse stoomschip 'Salento' was de Helderse redding boot naar IJmuiden vertrokken. De reddingboot van IJmuiden was omgeslagen en hierbij was een van de redders in de golven omgeko men. Maar aangekomen bij de rampplek bleek de Helderse red dingboot te laat: vierentwintig man nen waren om het leven gekomen. 'Dit was mijn eerste reis waarbij ik niemand kon redden en zij is nooit meer uit mijn gedachten geweest' Scheepsradio Een deel van die ellende had voor komen kunnen worden als de red dingboot in het bezit was geweest van een 'scheepsradio, een radiote lefoon. 'Hierdoor is het ons mogelijk ononderbroken op de hoogte te blij ven van de positie van het in nood verkerende schip' Een onverdeeld genoegen was dit overigens niet: 'Terwijl de boot door de stormzee voortploegt hoort men daar niet alleen de radiomededelingen, maar ook het bulderen van de branding en het neerdreunen van stortzeëen boven op het dek' Maar de aanschaf (in 1929) van de installatie (f 1080, - zon der luidspreker) was een enorme vooruitgang. Bronnen: Coen Bot. Als de noordwester woedt. Amsterdam, zonder jaartal (ca. 1954) Jan T. Bremer. 'Roeiredders aan het Marsdiep' 1824 - 1923, Schoorl 1998 A. v.d. Hel. De Motorreddingboot 'Dorus Rijkers', 2010 De Reddingboot, tijdschrift K.N.Z.H.R.M. (reddingmaatschappij) Journaal van station Den Helder K.N.Z.H.R.M. van 1 januari 1946 - 1 november 1960 Bar en Boos, zeven eeuwen winterweer in de Lage Landen door Jan Buisman, Baarn 1984 De orkaan van 1953 door Hans Beukema, Delfzijl, 2002 Pieter Wilhelm Bot (1914 - 2005): Mensenredder van formaat in: Bijzondere mensen, bijzondere zerken door Jan T. Bremer, Schoorl 2006 Helderse Courant •••-- - •- -- De 'Dorus Rijkers' vaart uit. -"V.

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 9