manschap bood in een brief aan Philips II hun ontslag aan als Granvelle niet zou vertrek ken. Na het vertrek van Gran- velle uit de Nederlanden ver zoende Egmont zich met de Spaanse koning. De Beeldenstorm en de komst van Alva Als op 10 augustus 1566 de Beeldenstorm uitbreekt, wordt het verzet tegen de Spaanse overheersing in de Nederlan den groter. Als overtuigd katholiek keurde Egmont de Beeldenstorm ten zeerste af en zwoer trouw aan de Spaanse koning. Na het uitbreken van de Beeldenstorm stuurde Phi lips II Don Fernando de Toledo -Alva- naar de Nederlanden om orde op zaken te stellen. Willem van Oranje ontvluchtte Brussel en "nam naar het graafschap Nassau (naar de Dillenburg) zijn weg". Egmont en Hoorne besloten niet te vluchten. Egmont: "Ik reken op de vriendschap en goedheid van de koning, ik heb hem naar eer en gewe ten gediend." Volgens de overlevering nam Egmont afscheid van Wil lem van Oranje met de woor den: "Vaarwel, prins zonder land." Oranje antwoordde: "Vaarwel, graaf zonder hoofd." Voorvoelde hij wat er stond te gebeuren? Of deze zinnen ove rigens daadwerkelijk zijn gesproken is niet met zeker heid vast te stellen. bijzondere rechtbank gebracht. Deze rechtbank moest personen die deelge nomen hadden aan de Beeldenstorm, of op een andere manier sympathi seerden met de opstand berechten. Deze Raad van Beroerten (=onlusten) (Frans: Conseil des Troubles) werd door het volk Bloedraad genoemd, vanwege de vele doodvonnissen. Toen op 23 mei 1568 de Slag bij Heili- hoofden. Het was duidelijk dat hiermee het lot van Egmont en Hoorne praktisch bezegeld was. De Slag bij Heiligerlee wordt over het algemeen aangehouden als het begin van de Tachtigjarige Oor log. Dat is dit jaar (2018) dus 450 jaar geleden. Voor zover mij bekend is aan dit feit in de media, of anderszins geen aandacht besteed. Op 3 juni worden Egmont en Hoorne uit Gent naar Brussel overgebracht. In P.C. Hooft's "Nederlandse Historiën in het kort", samengesteld door M. Nijhoff (Amsterdam 1947) lezen we hierover: "Den derden der- De graaf van Egmont geeft zijn degen aan Alva, 1567. Titel op object: Ontruk uw' vorst zyn grootsten steun, deez' degen!". Deze prent maakt deel uit van een serie van 24 prenten met taferelen uit het leven van prins Willem I, 1568-1584. Prentmaker Theodoor Koning naar ontwerp van Jacobus Buys. (Collectie Rijksmuseum Amsterdam, RP-P-1907-4615) gerlee (Groningen) plaatsvond en de Spaanse troepen een gevoelige nederlaag leden, liet een woedende Alva als repre saille 18 edelen in Brussel ont- Arrestatie en executie van Egmont en Hoorne Alva liet Egmont en Hoorne direct na zijn aankomst op 9 september 1567 arresteren. Zij werden overgebracht naar Gent en in het zogeheten Span jaardskasteel opgesloten. In december 1567 werden beide edellieden wegens hoogverraad voor de inmiddels ingerichte zelve maand werden de graven Egmondt en Hoorne uit de grote burg van Gendt, onder wacht van tien vendelen knechten, met een vane paarden (groep ruiters) te wagen tot Brussel en op de Markt aldaar in het broodhuis gebracht. Geen handvest des lands, geen vrijheden der orde van den Vlieze (Gulden Vlies), geen ootmoed, aanzoek noch voorbede van De laatste ogenblikken van de graaf van Egmont in zijn cel, voor zijn terechtstelling op 5 juni 1568. Prentmaker J.F.Ch. Reckleben naar tekening van Johan Wilhelm Kaiser, datering 1849 1851. (Collectie Rijksmuseum Amsterdam RP-P-1905-753) 4

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 4