Lamoraal, Graaf van Egmont Jack Ambriola De Grafelijkheidsduinen in het ochtendzonnetje met gezicht op fort Kijkduin en Huisduinen. (Foto: Maarten Noot, juli 2018) Inleiding Ten zuiden van Huisduinen ligt het fraaie natuurgebied de Grafe lijkheidsduinen, een licht glooiend duingebied met overwegend lage duintoppen en een duinmeertje. Het gebied dat zich uitstrekt van de zuidrand van Huisduinen tot de bomenrijke Donkere Duinen, dankt zijn naam aan het feit dat voor 1600 bijna alle grond onder Huisduinen tot de bezittingen behoorde van Lamoraal graaf van Egmont. De graven van Egmont(dt) waren in de late middeleeuwen heren van Huisduinen en hielden in de naar hen genoemde duinen hun jachtpartijen. Of Lamoraal van Egmont ooit Huis duinen heeft bezocht is vooralsnog onbekend. In dit artikel wordt nader aandacht besteed aan deze edelman die, zoals wellicht bekend, op 5 juni 1568 te Brussel op last van de "IJze ren" hertog Alva, samen met graaf Hoorne werd onthoofd. Levensloop Lamoraal, (een voornaam die sinds de 14e eeuw in adellijke geslachten in gebruik is geweest en ook in het Fries voorkwam, zou via het Frans afstam men van de Turkse naam Amourath) werd op 18 november 1522 geboren op het kasteel Lahamaide in Henegouwen (België) als zoon van Jan IV van Egmont en Fran^oise van Luxemburg. Hij was de vierde graaf van Egmont, elfde vrijheer van onder andere Pur- merend, Purmerland en Ilpendam, heer van Hoog- en Aartswoud en sinds 1533 de eerste prins van Gavere (Oost- Vlaanderen). De Egmontdynastie behoorde tot de oudste geslachten van het graafschap Vlaanderen. Lamoraal trouwt op 8 mei 1544 met Sabine van Beieren, dochter van Johan II van Palts-Simmeren en Beatrix van Baden. Met Sabine kreeg hij 12 kinderen. Zijn jongste kind heeft hij nooit gezien; toen dat gebo ren werd, zat hij al opgesloten en alle brieven werden ongeopend terugge stuurd. Egmont was sinds 1544 ridder van het Gulden Vlies, een exclusieve ridder orde in 1430 ingesteld door Philips de Goede, hertog van Bourgondië. De vliesridders behoorden tot de adel lijke elite. Als edelman maakte Egmont deel uit van de Raad van State. Samen met Willem van Oranje en de graaf van Hoorne (Lique der Groten) verzette hij zich tegen kardinaal Granvelle, een Franse bisschop die de Inquisitie invoerde in Vlaanderen. Het drie- "Lamoraal graaf van Egmondt Dit is Egmont die de woede van Alva opriep De dappere veldheer, schild en speer van Nederland 't hoofd daar tot tweemaal toeheel Frankrijk voor beefde De snee door zijn hals die recht en vrijheid ten val brachten". *Hij versloeg in Spaanse dienst de Fransen in Saint Quantin (1557) en bij Grevelingen (1558). LAMORAAL,GRAAF VAN EGMONDT. 3

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 3