Keel-neus-oor en oogarts W.F.J. van Waveren Maarten Noot Tijdens een etentje in Indië. Links dr. W.FJ. van Waveren en rechts met bril zijn echtgenote J.M. van Waveren-Stork. De man met geheven glas is vermoedelijk de huidarts C.W. Bottema. keelamandelen. Volgens zijn zoon was het juist de bedoeling de amandelen zonder verdoving te verwijderen, daar bij verdoving de prikkel om te hoes ten zou verdwijnen en er grote kans bestond dat het vrijkomende bloed in de longen terecht zou komen en het kind dan zou kunnen stikken. Na de Nederlandse capitulatie in mei 1940 werd dr. van Waveren twee maanden later ontslagen als marine officier en ging hij verder als specialist in het gebouw van de GGD aan de Middenweg. Vanaf 1955 alleen nog als oogarts, waarbij hij enige jaren later werd bijgestaan door zijn zoon, die ondertussen ook oogarts was geworden. In februari 1969 overleed hij plotseling op 70-jarige leeftijd. Inmiddels heeft de vereniging een groot aantal van de bovengenoemde diapositieven gekregen. Een daarvan met vermoedelijk daarop de kruiser Java is aan het Marinemuseum geschonken. De andere 29 laten voor namelijk het dagelijks leven van de Indonesiër zien in de tweede helft van de twintiger jaren. Dit Indisch erf goed willen we straks ook bij de juiste instantie onderbrengen. Het bleek absoluut niet zijn vader te zijn op de foto, want vader was heel kenbaar aan zijn haar met scheiding in het midden. Al snel kwamen er enige tientallen glasplaat diapositie ven uit de jaren twintig op tafel. Op een aantal van die dia's stond vader in zijn jonge jaren als arts in Indië. WFJ van Waveren, geboren in 1898, was naar de Koninklijke Marine gegaan en daar afgestudeerd als arts op een proefschrift over dooffieid bij kanonniers. Het was het eerste onder- In die tijd maakten ook de Helderse burgers gebruik van het hospitaal bij gebrek aan een gemeenteziekenhuis. Vooral ouderen hebben nog herinneringen aan hem, niet in het minst door de traumatische ervaring van het onver doofd knippen van de Het Indische landleven bijna 100 jaar geleden. Tijdens het samenstellen van het nieuwste boek van Jan T. Bremer 'Uit Beeld' dachten we bij het ver haal over het Marinehospitaal een foto te hebben gevonden van het personeel van het hospitaal waarop ook de keel-neus-oor en oogarts dr. W.F.J. van Waveren stond. Om hier zeker van te zijn werd een bezoek gebracht aan zijn bijna negentigja rige zoon, de gepensioneerde oog arts C.W. van Waveren. zoek naar lawaaidooffieid. In 1925 werd hij voor vier jaar uitgezonden naar Soerabaja in Indië. Hier werkte hij als officier van gezondheid op de afdeling keel-neus-oor en oogheel kunde. Na deze periode werd van Waveren, na enige tijd bij professor Burger en professor Zeeman in Amsterdam werkzaam te zijn geweest, geplaatst in het Marinehospitaal aan de Buitenhaven als keel-neus-oor en oogarts. 31

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 31