In zijn memoires rept de kroonprins met geen woord over de aanmerkin gen op zijn gedrag. Hij is zelfs vol lof over burgemeester Peereboom. 'In den beginne was hij de eenige, die den mensch zag, alle vooroordeelen op zij schuivend, - en dien mensch hielp. Hij en zijn gezin. En hem en zijn warm voelende, flinke vrouw dank ik menige kleine verbetering van mijn bescheiden huishouding in de pastorie.' De kroonprins slaagde erin zijn relatie met de eilandbewoners te verbeteren, mede door zijn vrijgevigheid. Kinde ren brachten zelfs een aubade op zijn verjaardag. Zijn drang naar amou reuze avontuurtjes bleef, maar herha ling van publieke schandaaltjes wist hij te voorkomen. Volgens geruchten zou hij op Wieringen buitenechtelijke kinderen hebben nagelaten. In de nalatenschap van burgemeester Pee reboom zijn liefdesbrieven gevonden die gericht waren aan de prins. Soms ontsnapte de prins aan de aandacht van zijn begeleider (de burgemeester) wanneer hij - met toestemming van Den Haag - het vasteland bezocht. De kroonprins op klompen. "Uit zijn withouten bemodderde klompen staken gelige stroosprieten". Een illustratie van de Helderse kunstenaar Leo Pinkhof in het boekje van Levy Grunwald. Helderse ondernemers Behalve van vrouwen kreeg de prins ook brieven van kooplieden, die aan hem een centje hoopten te verdienen. Een van hen was Levy Grunwald uit Den Helder. Hij schreef zelfs een boekje over zijn ontmoetingen met prins Wilhelm en zijn pogingen om hem als klant te paaien. 'Zoo jullie weten, was ik in dien tijd in het manu facturen- en heerenkledingbedrijf werkzaam, en liet ik mij in die dagen, al zeg ik het zelf, de kaas niet van mijn brood eten. Als er ook maar iets ver diend kon worden was ik er als de kip pen bij', bekent hij eerlijk. 'Nauwelijks was de kroonprins dan ook op Wieringen, of reeds den volgenden dag stuurde ik hem een staal blauw marineduffel met een begeleidend schrij ven waarin ik meedeelde, dat ik hem zoo'n jas voor een spotkoopje wilde leve ren en bij mijn bezoek op Wieringen (ik kwam dien tijd zeer veel op het eiland) hem met andere monsters zou bezoeken. Warempel hoor, ik had beet! Den volgen den dag, komt daar met de post een brief met een keizerskroontje er op, dat ik, als den kroonprins iets noodig had, op zijn klandizie kon rekenen. Nu dacht ik, je moet het ijzer smeden, terwijl het heet is en hoewel ik in een koning, prins of kei zer absoluut niets anders zag, dan een mensch gelijk wij allemaal zijn, begaf ik mij, toch wel wat nieuwsgierig naar mijn keizerlijke Wieringer klant in spé. Vooraf had ik hem een gedrukte circulaire, mijn komst aankondigende, toegezonden Met de postboot vertrok de Helderse manufacturier vanuit Van Ewijcksluis naar de Haukes, een tochtje van een half uur. Koel-wreed Grunwald: 'Op den eenzaam verlaten, met karrensporen diep doorploegden slikweg, die naar het in sombere mist gehulde Oosterland leidde, ontmoette ik den man, over wien in dien tijd de geheele menschen- en krantenwereld praatte en schreef. Langzaam, met een grooten hond naast zich, naderde hij mij door den mistigen nevel. Die man daar voor mij, was dus de incarnatie, de ver persoonlijking van het verfoeilijke Duit- sche militaire stelsel. Hij was het dus, die koel-wreed miljoenen menschenkinderen den dood zou hebben ingezonden. 'Een sjofele, ruigharige, zeeduffelsche visschersjas hing hem zonder eenige coupe om het lijf; aan den voeten droeg hij ruwe houten witte klompen, waar uit spichtig gele stroohalmen staken en waaromheen grauwe modderbrij spette, die zwaar en dik, in drassige klonten op den weg lag. Een oude bruine vilthoed bedekte zijn hoofd Grunwald hield prins Wilhelm voor dat de burgemeester, de vice-admi- raal, de minister en alle Hollanders bij hem een winterjas in duffel kopen. 'Wij zijn het eenigst adres ervoor in Holland, loog ik brutaalweg met een stalen gezicht! Wij hebben een duffelfa- briek!' Hoewel Grunwald voor 90 Hollandse guldens een jas wilde leve ren, hield de kroonprins toch vast aan de vissersjas die hij voor 80 gulden had gekocht en die hem naar eigen zeggen voldoende beschutting bood tegen de (spaanse) griep en de kou. Een andere Helderse ondernemer die met kroonprins in contact kwam was bloemist Th. Adriaanse. Hij kreeg opdracht de tuinen van de pastorie te verfraaien toen in september 1919 de echtgenote van de banneling met enkele van hun kinderen op bezoek kwam. Aan publiciteit had de verbannen prins geen gebrek. Hij liet zich gewillig foto graferen wanneer hij bij Jan Luyt bezig was met het smeden van hoefijzers. De sigarettenpeuken die hij weggooide, werden als souvenir verzameld. Verschrikkelijk Zijn plotselinge vertrek op 9 november 1923, omgeven met een waas van geheimzinnigheid, liet op Wieringen een grote leegte achter. De Duitse rege ring had zijn verzoek om naar zijn vaderland terug te keren, ingewilligd. De prins lichtte zijn vader, keizer Wil helm, geïnterneerd in Doorn, per brief in. 'Je zult mijn besluit des te beter begrijpen als je er precies over geïnfor- 24

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 24