Briefcaarten met afoeeldingen van de kroonprins vonden gretig aftrek. die 'dame'; Majoor Von Müldner kwam het pas te hooren, toen het gisteren op Oosterland een algemeen schandaal was geworden.' Schamen De burgemeester laat aan mr. Kan weten dat de majoor de kroonprins er met nadruk op heeft gewezen, dat zoiets niet voor mocht komen. Dat hij zich over zijn gedrag moest schamen en dat het niet te pas kwam om de gastvrijheid van Holland en van Wie- ringen te misbruiken. 'De Majoor heeft inmiddels gezorgd, dat die 'dame' het eiland heeft verlaten en den Kroon prins gezegd, dat, indien zooiets weer voorviel, hy (Von Müldner) en Von Zobeltitz niet langer by den Kroonprins wenschten te blyven en onverwyld naar Duitschland zouden terug keeren, terwyl zij alsdan by de Hollandsche regeering van het gedrag van den Kroonprins melding zouden maken.' 'De Kroonprins heeft toegezegd, dat zooiets niet meer zou voor komen, is inmiddels echter zéér verstoord op Majoor Von Müldner en Freiherr Von Zobeltitz, die hem op zyn wangedrag hebben durven wyzen. Vandaag zat hy in zyn kamer en sprak geen woord.' 'De Kroonprins had Majoor Von Müldner in het begin van deze week om f. 300,- gevraagd en gisteren om f100,-Indien de Majoor had gewe ten, waarvoor dit geld moest dienen, zoo had hy het niet gekregen. De Majoor echter dacht, dat de Kroon prins het weggaf aan enkele arme men- schen, omdat de Kroonprins altyd zeer 'freigebig' was. Ook had het geen arg waan gewekt, als de Kroonprins zich naar zijn 'rendez-vous' begaf, omdat de kroonprins dikwyls alléén bij verschil lende menschen op bezoek ging en zelfs wel tot tydverdryf enkele uren in een smedery werkte en dan voor plezier den hamer hanteerde.' Liederlijk De burgemeester onthult in de brief aan mr. Kan ook de identiteit van de handlanger van de prins. 'Gorter, een Amsterdammer, die sinds een paar jaar zich op Oosterland heeft gevestigd, en die den Kroonprins een kamer ver huurde, waar hy die vrouw kon ontvan gen, heeft den Kroonprins in deze zaak zeer de behulpzame hand geboden, schynt die vrouw zelfs uit Amsterdam hierheen te hebben gehaald, zoodat alles tot gisteren-avond voor de Adjudanten van den prins geheim is gebleven. Van harte hoop ik, dat het hierby zal blyven en er spoedig gras over deze geschiedenis zal groeien. Majoor Von Müldner was geheel terneer geslagen en had het zich onmogelijk kunnen indenken dat de Kroonprins zich met zulk een liederlyke zaak heeft kunnen inlaten', aldus Peere boom. Volgens de Telegraaf hebben twee politieambtenaren in hotel De Haan een Duitse baron en de 'modiste' aan een verhoor onderworpen. 'De vol gende dag zijn zij naar de pastorie gegaan, waar zij eenige uren vertoef den. Het gevolg was dat Vrijdagmor gen de baron met het postbootje ver trok, terwijl s middags de 'modiste' het eiland verliet.' Zwijnenpan Door de brief van de burgemeester aan mr. Kan en door de publiciteit komt het gedrag van de kroonprins de regering ter ore. Minister mr. PJ.M. Aalberse (rooms-katholiek, minister van Arbeid in het kabinet-Ruijs de Beerenbrouck) noteert op 16 decem ber 1918 in zijn dagboek: 'Voor de variatie nu eens den Duitschen kroon prins! Dat is 'n fijn heer! Zelfs op Wie- ringen laat hij vrouwen komen. In 't Duitsche hoofdkwartier moet 't bij hem ook altijd een zwijnenpan geweest zijn. Op Wieringen had hij zich nu zelfs aan openbare schennis der eerbaarheid schuldig gemaakt, in 't hótel. De juf frouw die hij daar had zitten was al verwijderd.' Hoewel de prins beterschap beloofde, doet hij de burgemeester een week later het verzoek of hij dan niet onder burgergeleide een of twee dagen per week naar Amsterdam mag gaan om wat bezoekjes aan dames af te leggen. 'Wy zyn van oordeel dat dit niet gaat; het is te gek; hy moet zich maar zien te beheerschenschrijft de burgemeester aan mr. Kan. In de media deed de prins voorkomen alsof hij naar Amsterdam wilde om zijn kiezen te laten plomberen. De regering was bereid een verzoek daar toe in te willigen onder voorwaarde dat militairen hem zouden begelei den. De prins wilde alleen onder geleide van burgers, maar dat stond Den Haag niet toe. Toen zag de prins van zijn voornemen af. i! De "Duitsche Kroonprinselijke Familie gelijke Familie maay r°°nprins ?n Prinses r°°npnns op de 23

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 23