De misstap van kroonprins Wilhelm op Wieringen Bewoners verstoren 'rendez-vous' met dame van verdachte zeden Wout Smit Stil was het, doodstil. Totdat één stem de muur van nieuwgierige zwijgers doorbrak: 'Hij heeft de spetters bloed nog op z'n jas!' Het was alsof de Duitse kroonprins Wilhelm op die 22e november 1918 in een stomme film voet aan wal zette. Het eiland Wieringen werd het banningsoord voor de 'slachter van Verdun', zoals hij in de kranten werd genoemd. De vluchteling die was grootgebracht in een keizerlijk paleis, zou hier, in de speciaal voor hem ontruimde pastorie van Oosterland, zijn levensdagen moeten slijten. Maar binnen een maand na zijn komst zette hij Wieringen al op stelten. De eilanders ontdekten dat de prins van Hohenzollern, getrouwd en vader van glffSAM ©EK1 ECKU IrE EêlHIIf1 AtlLlflfiüIÊ.. Deze ondeugende tekening maakt deel uit van een serie spotprenten van de prins op Wieringen, ontworpen door illustrator Jan Lutz en uitgegeven als ansichtkaart. (Collectie Richard van Schoonderwoerd) zes kinderen, zijn eenzame bestaan had verrijkt met een vrouw van lichte zeden. Hun gelatenheid en verdraag zaamheid veranderden op slag. Uit brieven in het Nationaal Archief blijk dat burgemeester Arie Peere boom, de 'cipier' van de prins, zich beschroomd wendde tot de 'gevange nisdirecteur' in Den Haag, secretaris generaal mr. J.B. Kan. 'Het spijt mij zeer U thans betreffende den Ex- kroonprins eene onaangename mede- deeling te moeten doen schrijft hij. 'Sinds de Kroonprins op ons eiland verblijf heeft, bezoeken heel wat vreem delingen ons eiland. Echter onder deze bezoekers bevinden zich maar al te dikwijls dames van verdachte zeden, die ook met den Kroon-prins in 'con nectie' wenschen te komen, hetwelk maar al te goed gelukt 'De meesten van deze 'dames' gaan onverrichter zake terug', vervolgt de burgemeester. 'Doch één van hen heeft haar verblijf in Hótel De Haan opge slagen, alwaar zij in het nacht-register staat. De Kroonprins heeft op Ooster land een kamer gehuurd, alwaar hy deze dame byna dagelyks ontvangt. Het geheele toneel, dat zich daar afspeelt, is gister-avond door eenige burgers gade geslagen, die daarvan allerwegen melding maken en er op onverholen wyze hun misnoegen over te kennen geven en er by my zelfs hunne klachten over indienden! De Kroonprins, die hier tot heden zeer goed stond aangeschreven, door de bevolking vriendelijk en voorkomend werd behandeld, zal zich op deze wyze spoedig in algemeen discrediet brengen en door ieder veracht worden!. De naakte waarheid Volgens de Schager Courant was het 'de lieve jeugd', die de relatie tussen de ex-kroonprins met een Amsterdamse schone bloot legde. 'Op een der avon den trok zij de luiken der woning waar de 'dame' gehuisvest was, open. En kwam de naakte waarheid in het hel derste licht.' De Telegraaf meldde dat een menigte dorpelingen door de slechts ten dele neergelaten gordijnen getuige was 'van tooneelen, die wij hier kieschheidshalve niet zullen beschrijven. Toen de ex-kroonprins daarop het huis verliet, barstte de woede der menigte los: allerlei scheld woorden werden hem naar het hoofd geslingerd, eenige mannen bedreigden hem zelfs met steenen en slechts door een overhaaste vlucht wist hij zich te redden De burgemeester laat in de brief aan mr. Kan weten zich persoonlijk vanuit Hippolytushoef naar Oosterland te zullen begeven om de zaak bij de adjudanten van de prins aan de kaak te stellen. Op deze wijze hoopt hij 'aan de beslist zéér affeurenswaardige handelingen. van de kroonprins een einde te maken. Aan zijn brief voegt hij een knipsel toe uit De Telegraaf onder de titel: Dagboek van een Amsterdammer. Peereboom: 'Hieruit kunt U zien, hoe reeds algemeen daar over wordt gesproken. Men kan niet weten welke gevolgen zoiets nog kan hebben Terwijl de burgemeester zijn handteke ning onder de getypte brief zet, rinkelt de telefoon: een van de adjudanten van de prins. Majoor Von Müldner neemt zelf het initiatief om langs te komen. In een vervolgbrief aan mr. Kan schrijft de burgemeester: 'Hij heeft mij over het voorgevallene, ook namens Freiherr Von Zobeltitz, ten zeerste hun leedwe zen te kennen gegeven. Noch Von Müld- ner, noch Von Zobeltitz wist af van de verhoudingen van den Kroonprins tot WIERINGEN JAN. 1919. 22

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 22