moderne badinrichting vroeg. Verder was er een duiktoren, een installatie voor het leren van de zwemkunst (er hingen tal van gordels) en er was een douche inrichting. Onder de grond had men een fietsenbergplaats gebouwd. Tweede Wereldoorlog Er kon tot september 1941 in het gemeentelijk zwembad nog gezwom men worden. Tijdens het bombarde ment op vrijdag 31 oktober 1941 kwa men een 4-tal bommen terecht op woonhuizen aan de Dijkstraat en op de zeedijk. Hierbij kwamen Jan Izak de Klerk en zijn echtgenote Maria Harent om het leven. Inmiddels was de dijk en omgeving tot "Sperrgebiet" verklaard en dat betekende dat er gedurende het verdere verloop van de oorlog niet meer gezwommen kon worden. Van wege de aanleg van de Atlantikwall werden de huizen aan de dijk afgebro ken, doch het bad was voor slopers handen gespaard gebleven. Na de bevrijding bleek dat het bad vrij behoorlijk de oorlog was doorge komen en de muren zagen er zelfs bijzonder goed uit. Alleen de entou rage liet te wensen over. Aan drie kanten was het bad omgeven door een uitgestrekte woestenij van puin en nog eens puin. En aan de zeekant lag de Duitse aangelegde "Panzermauer" uit 1943/1944. Wel bleek dat de elek tromotoren van de pompinstallatie, die het bad permanent van vers zwemwater voorzag ontbraken. Ook twee kleine, aan bedoelde motoren gekoppelde pompen, waren ont vreemd. Alleen de grote pomp voor het vullen en leegpompen van het bad was overgebleven. Door het water in het bad op geregelde tijden door de gemeentebrandweer met behulp van een motorbrandspuit te verversen en enkele noodvoorzieningen te treffen, o.a. aan de riolering, kon het bad op 25 juli 1946 weer opengesteld worden. En de kinderen konden voor de voor oorlogse prijs van 0,03 op woens dag- en zaterdagmiddag zwemmen. Het gemeentelijk zwembad aan de Dijkweg met een ketelhuisje op de dijk. (Collectie HISDOC) Om de noodzakelijke herstellingen aan het gebouw te verrichten (zoals een verticale motor, lens- en vacuum- pomp) werd eind 1946 besloten hier voor 7.860,- uitgetrokken. Duizenden kinderen hebben hier leren zwemmen onder leiding van badmees ter Piet Bandt en Piet Groot. Vanwege het op Deltahoogte brengen van de dijk werd het bad midden jaren '70 van de vorige eeuw afgebroken. Bronnen: Bestek en voorwaarden van het bouwen van een zweminrichting 1880 (Historisch Documentatiecentrum Marinebedrijf). Vliegend Blaadje, Heldersche Courant en Levend Verleden. 21

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 21