Van Marine tot gemeente zwembad Jan van Tongeren Door de Directie der Marine te Den Helder vond op 11 augustus 1880 de aanbesteding plaats voor het maken van een zweminrichting in de Bui tenhaven ter hoogte van het Paleis. Het werd gegund aan aannemer G. Moorman te Den Helder voor f.5.250,-. De zweminrichting voor het etablissement Willemsoord was geheel van hout gebouwd en verbon den met ijzerwerk. Het werd gedeel telijk afgedekt met zeildoek en zink. Het bestond uit 3 bassins zamen lang 38 meter, breed 8,40 meter met 20 kleedka mers. Over de lengte werd het verdeeld uit 2 bassins (lang elk 11.70 meter) en één bassin (lang 14.60 meter), van welke het laatste bassin twee badkamers waren afgezonderd. De overdekking van zeil doek van het bassin bedroeg 297,80 m3. Het voltooide drijvende bad- en zwem inrichting voor de zeemacht werd 1 mei 1881 geopend. Het oorspronkelijke plan om deze in de Marine Buitenhaven te plaatsen was gewijzigd. Het zwembad werd geplaatst in de Binnenhaven aan de Zuidstraat. Naast het zwembassin lag een apart zwembad voor de Adelborsten. Situatie januari 1911. (Tekening Jan van Tongeren) Nieuw marine zwembad Na bijna 40 jaren min of meer behel pen met een drijvend zwembad en de afaankelijk van het jaargetijde, besloot de marineleiding tot de bouw van een overdekt zwembad. Het nieuwgebouwde overdekte mari nezwembad werd op 1 maart 1919 geopend door de Schout bij nacht J. Soutendam. In zijn openingswoord schetste hij: "De grote betekenis en het nut van de zwemsport. Te lang is de marine verstoken geweest van een gele genheid om, afgescheiden van het jaar getijde, de zwemsport te beoefenen. Wij hopen, dat het vele jaren in gebruik mag zijn, want de Marine is niet dood, gaat niet dood en wil niet dood, zolang Nederland prijsstelt in de rij der mogendheden te worden opge nomen." De oude inrichting in de Binnenha ven was nadien overbodig geworden. Het drijvende zwembad werd ver plaatst naar het Bassin van de Onder zeedienst en werd op 17 juli 1920 aan de gemeente te koop aangeboden. In de tussentijd De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen besloot op 19 maart 1909 tot het bouwen van een drijvende bad en zweminrichting aan de Binnenha ven tussen de Jager- en Kuipersteeg. Omtrent het bijeen brengen van het benodigde kapitaal van 5.000,- was er inmiddels zo'n 4.000,- bijeen gesprokkeld. Voor de ontbrekende 18 De Hr. Ms. Koningin Emma der Nederlanden was een schroefstoom- schip van de Atjeh-klasse die op 1 december 1880 in dienst werd gesteld en 23 juni 1890 buiten dienst gesteld en opgelegd. In 1908 werd het schip op de werf De Lastdrager te Den Helder verbouwd en ingericht als logementschip. Op 16 november van dat jaar werd het schip wederom in Den Helder in dienst gesteld. Ver volgens deed het schip dienst als wachtschip te Willemsoord t.b.v. van het Koninklijk Instituut voor de Marine en in de Binnenhaven ten behoeve van de Rijkswerf. Zwembad /oor de Adel jo sten Zwembassin Hr.Ms. Koningin Emma der Nederlanden Maritime Binnenhaven Zuidstraat Politie bureau "PlilT'TrV-"- De Nieuwe Brug

Levend Verleden - Den Helder | 2018 | | pagina 18